Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Сорте шљива добре за плантаже

Сорте шљива добре за плантаже

1046

 

Пожегачу би, без обзира на мане, требало више ширити, јер за сада боље сорте за прераду од ње немамо. Од сорти најранијег и средње раног зрења, као стоне сорте погодне су: рут герштетер, калифорнијска плава, чачанска рана, цимерова рана, чачанска лепотица, херман и др, а од сорти средње касне и касне епохе зрења: пожегача, стенлеј, чачанска родна, ваљевка, аженка 707. Ове сорте погодне су за сушење и друге видове прераде (ракија, пекмез, џем итд.). За прављење компота препоручују се крупна зелена ренклода, уленсова и алтанова ренклода. . 

Херман

Шведска стона сорта која сазрева крајем треће декаде јуна. Стабло је средње бујно до бујно и родно. Самооплодна је сорта склона алтернативном рађању па је резидба обавезна мера сваке године. Плодови су средње су крупни, просечне масе 25 – 30 г, овалног облика и плаво – љубичасте боје покожице прекривене пепељком. Мезокарп је чврст, сочан и накиселог укуса. 

Чачанска рана

Домаћа сорта која сазрева почетком јула. Стабло је бујно и треба је калемити на кржљавије подлоге. Толерантна је на шарку шљиве. Раноцветна је и самобесплодна. Добри опрашивачи су чачанска лепотица и стенли. Касније пророди и слабо до умерено рађа. Плод је врло крупан (до 55 г), елиптичан, љубичасто – плаве боје, са израженим шавом. Интересантна је као сорта због раног времена сазревања и крупних плодова. Треба је гајити у топлијим подручјима. 

Катинка  

Немачка сорта која сазрева почетком јула. Самооплодна је, рано почиње да рађа, а затим рађа уредно и обилно. Отпорна је према проузроковачу монилије и вирусу шарке шљиве. Плод је средње крупан (25 до 30 г), елиптичан, плаво – љубичасте боје, чврст, умерено сочан. Мезокарп је зеленкасте боје и веома укусан. Интересантна је као рана сорта високе родности и одличног квалитета плода. 

Валерија

Сазрева средином јула. Стабло је слабо бујно. Самооплодна је, и обилне родности. Плодови су крупни, округластог облика, тамно плаве боје са обилним пепељком. Мезокарп је зеленкасте боје, чврст, сочан, са слабо израженом аромом. Стона сорта, врло родна, крупних, атрактивних плодова добре транспортабилности. 

Чачанска лепотица

Сазрева у трећој декади јула. Још увек је једна од најбољих стоних сорти која се већ дуго успешно гаји у Србији, али и ван граница наше земље. Стабло је средње бујно са отвореним углом гранања, а гране су добро обрасле родним елементима. Самооплодна је, рано пророди и рађа обилно. Плодови су првенствено намењени за јело у свежем стању, мада се успешно користе и за различите видове прераде, посебно у домаћинству (слатко, џем, ракија). Плодови су средње крупни до крупни, просечне масе до 40 г, јајастог облика. Покожица је тамноплава и прекривена обилним пепељком. Мезокарп је зеленкасто жут, чврст, сочан и слатко – накиселог укуса. 

Нада

Нова домаћа сорта створена у Институту за воћарство у Чачку сазрева у првој половини августа. Стабло је слабо до средње бујно, са широким угловима гранања, а гране су добро обрасле родним елементима. Високо је толерантна на шарку шљиве. Цвета средње касно и самобесплодна је. Добри опрашивачи су чачанска лепотица и стенли. Плод је крупан, просечно 40 г, елиптичног облика, тамноплаве боје, са обилним пепељком. Месо је жуте боје, чврсто, сочно, са израженом аромом. Има висок индекс сласти, са малим садржајем киселина. Сорта комбинованих својстава која попуњава период зрења око чачанске родне која је показала врло високу осетљивост на шарку шљиве која се манифестује масовним опадањем плодова пред почетак зрења. 

Ана Шпет (Anna Späth)

Стара немачка сорта врло позног времена зрења, почетком септембра месеца. Стабло је слабо бујно, са широко – пирамидалним круном. Врло је отпорна на гљивичне болести и толерантна на шарку шљиве. Цвета средње касно и изразито је самооплодна. Плод је средње крупан до крупан, округластог облика, тамно – љубичасте боје, са израженим пепељком. Мезокарп је жуте боје, средње чврст, сочан, изразито сладак, добре ароме. Сорта са комбинованим својствима, погодна као стона сорта али и за различите видове прераде. 

Презента

Немачка сорта врло позног времена зрења, у другој декади септембра месеца. Стабло је средње бујно, са широко – пирамидалним круном и повијеним гранама. Толерантна је на шарку шљиве. Цвета средње рано и изразито је самооплодна. Плод је средње – крупан до крупан, овалног облика, светло – плаве боје, са израженим пепељком. Мезокарп је жуте боје, чврст, сочан, изразито сладак, добре ароме. Сорта са комбинованим својствима, погодна као стона сорта али и за различите видове прераде. Због касног времена зрења и добре складишне способности може допринети продужетку сезоне потрошње шљиве у свежем стању. Савремени сортимент позних сорти није довољно изучен у производним засадима. Врло је важно сортимент раширити у овом правцу. Као добра полазна основа представљају немачка сорта Topend Plus, Презента, Тoptaste, Grossa di felisio-Empres, Jojo i Hagantai новостворене сорте из Института за воћарство у Чачку Дивна и Петра.

Р.Д.Ј.