Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ СПЕЦИЈАЛИТЕТИ ОД МАЛИНЕ: Од свежих плодова до сангрије

СПЕЦИЈАЛИТЕТИ ОД МАЛИНЕ: Од свежих плодова до сангрије

338

Пише: Светлана Мујановић

У Србији малина успева у готово свим крајевима. Најчешће се гаји на окућници, ретке су баште у којима не рађа. У баштама постоји могућност и да се залива па тако богато рађа, те од зрелих плодова претекне и за припрему специјалитета за зиму и посластица од свежег воћа, а малина је добра сировина и за печење квалитетне ракије.

Малина је за наше воћаре врло рентабилна и има велики економски значај за нашу земљу. Поред финансијског ефекта, гајење малине омогућава запослење вишка радне снаге, што је у данашњој ситуацији од велике важности, нарочито у брдским, припланинским и планинским рејонима Србије. То значи да малини треба поклонити још више пажње него до сада јер се плодови доброг квалитета добро плаћају, посебно на страном тржишту.

Малина у нашим еколошким условима сазрева од средине јуна до краја јула, а у зависности од начина употребе плодова, дужине транспорта и степена зрелости прецизно се одређује и час бербе. Најсигурнији показатељ зрелости је лако одвајање плода од петељке. Сорте с меким плодовима беру се нешто раније, а оне с чврстим готово потпуно зреле. Одликује је особина неистовременог сазревања плодова па је због тога и берба развучена, бере се у више наврата.

Плодови намењени свежој употреби, стижу за бербу када малине постану јасноцрвене, пре него што та боја почне да тамни. Беру се сваки други, трећи дан.

Пошто је јун месец малине, предлажемо вам да је што више користите као свеж и изузетно здрав залогај, али и да се опробате у припреми неуобичајених деликатеса од овог нашег црвеног злата.

Здрав сладолед

Потребно је:

 400 г замрзнуте малине,

 100 до 120 г замрзнутих боровница,

 125 г сојиног замрзнутог млека

  заслађивач по укусу.

Прво се сви састојци самељу у нутрибулиту или блендеру тако да се претворе у фину, глатку смесу. Додајте заслађивач, разделите у посудице и држите у змрзивачу сат-два. Ако је сладолед стајао дуже у замрзивачу, извадите га неколико минута пре него што га сервирате, да се благо отпусти.

Топинг за десерте

Иако је мало чудног назива, у овом специјалитету уживају сва чула, јер топинг је прелив за десерте – слаткише, торте, колаче, сладоледе и друго. Најчешће се припрема од чоколаде, али разноликост прелива за слаткише је заиста велика, па су после чоколаде најпопуларнији воћни топинзи. С њим је и спољашњи изглед десерта потпун. Топингом се прелива десерт непосредно пре него што ће се послужити. Постоје и рецепти код којих се топинг сервира као посебно јело, украшено ароматичним зачином.

По једном од многобројних рецепата, за топинг је потребно:

две шоље замрзнуте малине

 2/3 шоље шећера

 три целе јабуке

 две банане

 шест крупних јагода

 шест кугли сладоледа

 једне чоколаде

за кување

 шест плазма кексова

У блендер се убаце замрзнуте малине и дода мало воде да се лакше самељу. Готова смеша се пребаци у тигањ и остави на благој ватри да течност испари. При томе се стално меша и постепено додаје шећер. Згуснута смеса је основ од којег се припрема топинг по жељи. У овом случају се припреми шест лепих, знимљивих посудица. Јабуке се ољуште и у сваку се убаци по пола јабуке исечене на коцкице, трећина банане исечене на танке колутиће, дода по једна јагода а чоколада се истопи на пари. У посуду се ставља по кугла сладоледа и све прелије отопљеном чоколадом. На крају се дода кекс који ће послужити као штапић за јело.

Панакота с вином

За њу је један одушевљен дегустатор рекао да ће то бити

савршен завршетак сваког гала ручка и сјајан слаткиш је

за свакакве поводе.

Потребни састојци:

 три шоље малине

 200 г маскарпоне сира

 шест кашика шећера

 две и по кашичице желатина

 четврт шоље свежег млека

Сос се припрема од три шоље малине, једне четвртине шоље квалитетног црног вина и две кашике шећера. Малине се пасирају и истисну се кроз сито да се одстране семенке. Маскарпоне се помеша са шећером и направи кремаста маса у коју се убаци пире од малина. Умути се тако да се добије пена. Желатин се помеша с млеком и остави 20 минута да набубри. Павлака се загрева, али не да проври, и додаје јој се млеко са желатином. Непрекидно се меша и уклони са ватре пре него што проври и настави са мешањем још два три минута док се желатин потпуно не раствори. Смеса се додаје у малину са маскарпонеом. Распоређује се у посудице и оставља два сата у фрижидеру.

Док се смеса хлади у фрижидеру, припрема се сос. Шећер се меша са вином, загрева на лаганој ватри док се потпуно не растопи. Додају се малине и све се кува један минут, склања са ватре и охлади. Панакота се разлива у тањире, при чему се за ту сврху свака посудица увија врућом крпом или се потопи у топлу воду. Крем се прелива сосом и одмах се сервира.

Сос од малине

Идеалан је прелив за егзотичне воћне салате, чоколадне десерте или салате од шумског воћа.

Потребно је:

  250 г малина,

  две-три кашике шећера у праху

  једна до две кашике есенције од малине.

Помешајте малине с есенцијом и испасирајте их. Добијени мус процедите кроз густу цедиљку да би се одстраниле семенке. Посипајте сос шећером у праху, улијте у посудицу у којој ћете га послужити и ставите у фрижидер да се охлади.

Смути

Потребно је:

     400 грама грчког јогурта

     250 г смрзнуте малине

     7 листова босиљка

     две кашичице меда

     једна кашика бадемовог млека.

За прелив се одвоје три-четири кашичице чија семенки, мало пистаћа и кокосовог брашна.

У блендер се убаце грчки јогурт, малине, листови босиљка, мед, бадемово млеко (није обавезно) и уситњава док не постане глатко. Пребаци се у посуду и украси чијом, пистаћима и кокосовим брашном.

Домаћи сок

Иако специфичног, донекле реског укуса, незаобилазан је у свакој домаћинској кући. Ово воће је врло кратко присутно на пијацама, те би свакако ваљало припремити домаћи сок чим се малине појаве. Рецепата за домаћи сок и сируп има сијасет, а за сваки ће вам, осим малина и шећера, бити потребна и која кесица лимунтуса. Основни рецепт подразумева да на 1 кг воћа иде 700 грама шећера и пола кесице лимунтуса, а количине се повећавају у складу с потребама. Сви састојци се убаце у већу посуду, поклопе или покрију чистим столњаком и оставе преко ноћи. Ујутру се све пребаци у шерпу и кува али, не дозволи се да проври , већ се уклони са шпорета непосредно пре тога. Када се смеса прохлади, ваља је испасирати, по потреби сок процедити кроз цедиљку и кувати кратко по истом принципу, то јест, док не прокључа. Врео сок се сипа у вреле флаше, стерилисане у рерни, остави да се охладе и тек тада добро затворе.

Сок од малине може да се припреми и без кувања. Од састојака је потребно килограм воћа, 200 милилитара воде, око 200 грама шећера и половина лимуна. Очишћено воће се прво изгњечи, па додају шећер и вода, а лимун се ољушти, исече на кришке, убаци у ту смесу и остави да одстоји преко ноћи. Сутрадан се добијена течност процеди, улије у флаше и држи у фрижидеру.

За густи сок од малина, рецепт је такође једноставан, а основна мера је килограм воћа, 500 – 750 милилитара воде и 1 лимун, и 700 грама шећера. Поступак припреме је потпуно исти као за сок, али се добијени сок цеди кроз ређу цедиљку, како би сав талог остао у њему.

Парфе

Свака домаћица која је држала до свог угледа некада је, барем једном у сезони, морала да направи парфе од малина. Овај обичај се сада изгубио, али парфе је остао привлачан. Ево како да га направите. Испеците кору од:

 четири јајета:

 6 кашика брашна

 8 кашика шећера

 три кашике какао праха

 једнa кашичицa прашка за пециво

Први корак је да се умуте беланца у снег са шећером, затим се додају једно по једно жуманце и, када се сједине у смесу, дода се какао, затим  брашно, кашику по кашику и прашак за пециво. Смеса се сипа се у калуп за печење, претходно постављен подмазаним папиром и кора пече у претходно загрејаној рерни на 180 степени док не буде готово, проверавајући чачкалицом. Док се кора не охлади прави се парфе од једне киселе павлаке (300 г), киселог млека (400 г), малина (350 г), шећера у праху (1 шоља), две кесице желатина и лепих, крупних плодова малина за украс. У посуди се жицом измешају целе, опране малине с киселим млеком, павлаком и шећером. У добијену смесу додаје се претходно растворен, набубрео и течан желатин и одмах меша. Тако направљена смеса сипа се преко коре која је још у калупу за торту, и оставља се да се охлади бар 6 сати. Украшава се целим малинама и сервира.

Силт – шведско слатко

И Швеђани праве слатко од малина и то по рецепту веома сличном као што раде наше домаћице. На сваки килограм опраних и очишћених малина додају по 700 г шећера. Слатко по овом рецепту може да се прави од свакаквог воћа, под условом да нема дебелу покожицу. Опрано воће успе се у дубљи суд и стави на умерену ватру да сок уври. Повремено, воће може да се притисне виљушком како би се одвојило што више течности. Кува 15 до 17 минута, мерећи време од момента када почне да ври. Посуда се уклони с рингле, дода шећер и полако меша да се шећер истопи. Готово се сипа у вруће теглице које се окрећу унатрашке да се вакуумирају поклопци.

Сангрија с малинама

Занимљив, неуобичајен напитак за прославе, журке, рођендане, припрема се:

 од 750 мл квалитетног белог вина

 50 мл ликера од малине

 200 г свежих, здравих плодова малине

 две нектарине

 две кришке лимуна

 коцкица леда

 листића менте

Нектарине се ољуште, очисте од коштица и исеку на коцкице. Додају се кришке лимуна, малине и мента по жељи. Бело вино се помеша с ликером, улије у воће и остави у фрижидеру најмање два сата. Пре сервирања у сангрију се убаце коцкице леда.