Насловна ТЕМЕ ЗЕЛЕНИЛО Svaki kaktus je umetničko delo

Svaki kaktus je umetničko delo

296

Kaktusi pripadaju velikoj porodici sukulenata, ali su oni zadržali bodlje po kojima su karakteristični. U svetu postoji oko 10 hiljada vrsta sukulenata, od toga su četvrtina kaktusi. Nišlija Boban u svojoj staklenoj bašti u centru Niša ima 1500 kaktusa, a sve je počelo davno, kada je bio vlasnik poznate cvećare. U  kaktuse se zaljubio pre tri decenije i ta ljubav samo raste jer je opčinjen lepotom ovih biljaka, a one mu uzvraćaju onako kako najbolje mogu – raskošnim bojama svojih cvetova.

– Kaktusi su mi prolazili kroz ruke u cvećari sve dok me jedan nije posebno opčinio svojom lepotom. Reč je o mammillaria duwei. Danas imamo kolekciju od oko 1500 vrsta i više desetina hiljada biljaka. U svakom kaktusu vidim malo umetničko delo koje raste – kaže Boban koji priznaje da je za neke naročito vezan i  oni za njega nemaju cenu.

– Kako reče jedan moj prijatelj kaktusar: Ovde još ima snova. Nije sve na prodaju.

Samo gajenje kaktusa nije komplikovano, ali postoje određena pravila koja treba slediti. Oni se zimi ne zalivaju a i leti se to radi jednom u 10 dana, što je opet manje nego kod drugih biljaka. Biljku treba presaditi čim preraste ivice saksije. Ali, kaktusi ne vole ni prevelike saksije, idealno je ostaviti joj par santimetra da se razvija. Takođe, treba ih presaditi i kada primetite da ne rastu, jer je to siguran znak da im ne odgovara zemlja. Zimi mogu bez svetla, ali ih treba izneti čim prođe opasnost od kasnih mrazeva.

Boban ovih dana prikuplja seme jer voli da se bavi „genetskim inženjeringom”.

– Kada dobijate novu biljku iz semena stvorili ste novu biljku od dve iste vrste, što nije slučaj kada to radite sa pelcerom. U prvom slučaju postupak je mnogo spor jer novoj biljci treba pet godina da naraste do veličine ping-pong loptice, ali je kvalitet kao kad bi uporedili ljudsko biće i klona – priča Boban koji se trudi da ljubitelje kaktusa ohrabruje na putu ka ovom hobiju.

Da li je dobro poklanjati kaktuse? – Ne vidim razlog zašto ne bi bilo, jer je to biljka koja potiče iz Južne Amerike ili Afrike kao i druge egzotične biljke koje su se odomaćile kod nas. Ako ste baš veliki pristalica feng-šua onda poklonite sukulent koji se preporučuje da stoji pored izvora zračenja, recimo – kompjutera, jer upija štetni uticaj takvih uređaja. U njihovoj postojbini postoje plodovi kaktusa koji se jedu, a svima su dobro poznati aloja vera i agava. Lično sam probao jednom plod indijske smokve koji je jestiv, nije mi se dopao jer sam imao osećaj bockanja u ustima – prenosi nam svoje iskustvo i dodaje da sve ove godine usrećuje svoje kaktuse barem približno koliko i oni njega.

Piše: Daliborka Alihodžić