Насловна РАЗНО Tov pilića za domaćinstvo

Tov pilića za domaćinstvo

294

Mnoga porodična gazdinstva, kako u ruralnim tako i u delu urbanih sredina, bave tovom pilića za sopstvene potrebe, važno je znati kako postići što bolje rezultate.

Ovakav vid tova se naziva nekomercijalan tov ili tov za sopstvene potrebe i obično se tovi između 20 i 50 komada pilića u vremenskom periodu od oko dva meseca.  Za nekomercijalni tov možete koristiti podrume, garaže i druge pogodne objekte. U prvih sedam dana života, piliće možete držati u kartonskim kutijama ili drvenim sanducima, jer se prva nedelja smatra kritičnim periodom u kojem može doći do uginuća velikog broja jedinki ako se ne vodi računa o njima.

Da biste u potpunosti iskoristili genetski potencijal pilića, morate obezbediti i adekvatne ambentalne uslove. Odgovarajući stepen vlage, svetlost i posip se podrazumevaju, a naročito je važna temperatura u objektu. Kako pilići do 12 dana života nisu u stanju da regulišu telesnu temperaturu, potrebno je odmah po smeštaju u objekat za tov, kartonsku kutiju, kavez ili drveni sanduk obezbediti izvor toplote. Najčešće je to obična ili infracrvena sijalica.

Ukoliko su vam pilići ravnomerno raspoređeni u prostoru za tov i normalno se ponašaju, znači da im temperatura odgovara. Ukoliko se gomilaju oko izvora svetlosti, to je znak da im je hladno i da morate povećati temperaturu, jer ćete primetiti da manje konzumiraju i hranu i vodu, što svakako nije dobro.

Isto tako, ukoliko beže od sijalice, dahću i šire krila, znači da je temperatura previsoka, pa je morate regulisati na odgovarajuću.  U suprotnom, zbog povećane konzumacije vode, povećava se i vlažnost koja negativno utiče na zdravstveno stanje pilića i sam prirast.

Pored temperature, svakako treba da vodite računa o tome da prostor u kojem tovite piliće bude proverten, dobro osvetljen i bez vlage. Za prostirku možete koristiti slamu ili piljevinu od drveta, odnosno neki materijal koji dobro upija vlagu. Prostirka mora biti suva, jer u suprotnom dolazi do razvijanja lezija na jastučićima (tabanima) i štetnih (patogenih) bakterija koje dovode do raznih bolesti u tovu pilića. Da bi ovo izbegli, pobrinite se da temperatura u objektu bude odgovarajuća, da ne bude previše pilića na malom prostoru (maksimalno 16 pilića po metru kvadratnom), a povedite računa o načinu napajanja pilića vodom, kako bi rastur vode bio minimalan. 

Uspešan tov, uz postizanje maksimalnih rezultata, moguće je da ostvarite samo ako istovremeno obezbedite odgovarajuće ambijentalne uslove u objektu i kvalitetnu stočnu hranu koja je od presudne važnosti za postizanje dobrih proizvodnih rezultata.

Prvih 5-7 dana poželjno je pilićima, kroz vodu, uključivati i vitaminsko-mineralne dodatke. Za ishranu i napajanje pilića najbolje je da koristite plastične hranilice i pojilice, koje u početku tova treba da postavite u blizini izvora toplote, odnosno sijalice. Visina hranilica mora biti prilagođena visini pilića, ali ih treba podizati od poda kako pilići rastu, kako bi im hranidbena mesta bila u visini grudi.

Ishrana  pilića je najčešće podeljena u tri faze: ishrana starter smešom, koja ima 21% sirovog proteina, ishrana grover smešom, koja ima 17,5 % sirovog proteina, i ishrana finišer smešom poslednjih pet dana tova koja ima 16% sirovog proteina. Kako se radi o dobro izbalansiranim smešama, na ovaj način se pilićima u svakom periodu tova obezbeđuje potreban nivo proteina, energije, minerala, vitamina i aminokiselina. 

Radi preventive od kokcidioze, opasne parazitske bolesti koja se najčešće javlja kod tova pilića, praksa u proizvodnji stočne hrane jeste da se u starter i grover smeše dodaje lek – kokcidiostatik. Ono o čemu treba da vodite računa kod ishrane ovim smešama jeste da se one ne smeu koristiti poslednjih sedam dana tova. Obično je praksa da se pilići hrane starter smešom do 21. dana starosti, zatim grover smešom do 35. dana i najmanje pet dana tova finišer smešom.

Osim gotovih smeša, u ponudi se mogu naći i dopunske smeše – superi. Ove smeše uglavnom kupuju domaćinstva koja imaju sopstvene žitarice – kukuruz i pšenicu. Kod upotrebe ovih proizvoda najvažnije je da se kupci pridržavaju uputstva sa deklaracije proizvođača. U ovim uputstvima su date recepture po kojima treba mešati supere sa žitaricama, da bi se proizvela visokokvalitetna stočna hrana.

U hranilicama uvek treba biti hrane, kako bi se pilići hranili po slobodnoj volji, tokom celog dana. Pri tome, vodite računa o tome da se ta hrana ne zadržava predugo u hranilicama, tj. ne pretrpavajte hranilice, da hrana ne bi izgubila na kvalitetu i postala mikrobiološki neispravna.