Насловна ТЕМЕ ЖИВОТ U Bečeju napravljena urbana kišna bašta

U Bečeju napravljena urbana kišna bašta

517

Bečej je jedan od deset gradova u Srbiji koji će zahvaljujući kompaniji A1 i ekološkom projektu „Niklo kao ja“, dobiti urbanu kišnu baštu.

Stanovnici naselja Sever Đurkić u Bečeju imali su privilegiju da se u njihovom kraju napravi ova zelena oaza i to je, kažu, kruna njihovog rada i zalaganja za bolje uslove života svih stanovnika naselja.

„Kada smo pre tri godine krenuli nije bilo nijedne klupe, a danas ih imamo 18.  Sredili smo dečije igralište, napravili prvu javnu česmu, uredili sportske terene, čistili naselje, sadili zelenilo, organizovali različite sadržaje za sve generacije. Kompanija A1 je prepoznala naš trud, kontaktirala nas i ponudila saradnju što smo mi sa zadovoljstvom prihvatili“, objašnjava Zoran Anđelković, jedan od članova neformalnog udruženja „Komšije za komšije, Sever Đurkić“.

Kišnu baštu u tom delu Bečeja zajedničkim snagama napravile su sve generacije naselja, pa je tako zelena površina iza Gerontološkog centra obogaćena novim sadnicama različitih biljaka.

„Kišna bašta predstavlja ekološko rešenje i ekološki pristup u upravljanju atmosferskom vodom. Ona služi da prikupi kišnicu, da infiltrira, a posađene biljke takođe imaju funkciju da prikupljaju vodu i da je prečišćavaju. Umesto tradicionalnog sistema odvođenja, odnosno upravljanja atmosferskom vodom mi koristimo jedan ekološki sistem, kišnu baštu“, objašnjava Amela Greksa, master inženjer pejzažne arhitekture, angažovana na projektu.

Ona dodaje da se ovaj primer može replicirati i u ostalim gradovima, kao i u privatnim baštama, jer je ovakvo rešenje pogodno za sve.

„Zbog obilnih padavina, neretko se dešava da su gradovi poplavljeni, jer se kanalizaciona mreža preoptereti. Zato su kišne bašte su pogodne za gradove jer rešavaju probleme poput urbanih zagađenja i poplava“, rekla je Greksa.

Osim toga, u okviru ove aktivnosti posebna pažnja posvećena je upravo deci, koja su imala prilike da se kroz radionice upoznaju sa kišnim baštama, kao i da uživaju u ekološkim igricama koje je pripremilo Udruženje građana „Ekobečej“.

Tekst: Zorana Ljubojev