Насловна ТЕМЕ ВИНОГРАД У виноградима пуно посла

У виноградима пуно посла

688
Фото: Pixabay

Винова лоза једна је од најстаријих култивисаних биљака. Има изузетну привредну, економску и културну важност, али уколико је не заштитимо, не може да се развија, нити да рађа. С тим у складу, „што је година влажнија, болест више хара“. У ово време најважнији задатак у винограду јесте заштита винове лозе од болест,и у комбинацији с уношењем хранива преко листа.

У периоду мај-јун започиње се и са заштитом винове лозе, јер се у овом периоду пламењача интензивно шири, а ширење може да траје до краја вегетације, па у екстремним случајевима може довести у питање и читав род. Први знаци заразе могу се приметити кад ластари достигну дужину од 30 до 40цм, и то с наличја листа у виду беличастих пега. Ако владају повољни услови, зараза се интензивно шири. До цветања треба спровести 1-2 третирања препаратима на бази бакра-Бордовска чорба 1%, Бакарни креч 50, Бакроцид и др.

Зелени радови у винограду

Полазећи од радова у винограду, у ово време актуелни су зелени радови. С тим у вези, зелена резидба важна је агротехничка мера коју виноградари обављају током вегетације на зеленим деловима чокота.

Одстрањивањем ластара до боље родности

Од брзине пораста ластара зависи које ћемо мере агротехнике применити. До краја јуна у свим виноградима треба завршити плевљење ластара, одстрањивање ластара који само троше расположива хранива, а нису неопходни за род. Тако исправљамо грешке настале у резидби „на зрело“. У исто време овом мером усклађујемо родност и бујност сорте. Лачењем (плевљењем ластара) уклањају се сувишни делови кордунице, као и ластари с вишегодишњег стабла. Треба уклонити и све неродне ластаре, како би родни имали више хранива. Ако имамо пример да су из једног окца избила два ластара, треба оставити развијенији и роднији.

Заламање заперака

Заламање заперака обавља се тако што уклањамо сувишне зелене делове, како би се што више хранива усмерило у раст бобица, односно грозда. Заперци се уклањају са доњих коленаца на младици, стога су услови за цветање и оплодњу повољнији. Рано развијени заперци могу да донесу накнадни род, а такво грожђе назива се мартинско, греш или агришта. Овај посао обавља се неколико пута током периода вегетације.

Проређивање гроздова

Ако је чокот преоптерећен родом, у исто време (на горњем делу петељке) можемо (маказама) обавити и проређивање гроздова, да бисмо повећали крупноћу остављених гроздова и бобица, то јест постигли лепши изглед грозда и потпуније дозревање. Веома је важно нагласити да прво уклањамо ситне и слабо развијене гроздове, који неће дати задовољавајући квалитет, а уколико је број гроздова на чокоту и даље превелик, уклањамо и поједине добро развијене гроздове. На младици се најчешће оставља само по један грозд.

Снабдевање хранљивим материјама

У другој половини јуна (маказама, ножем или српом на мањим површинама, а машински на већим) почињемо (вршикање) скидање свих врхова младица, како бисмо грожђу обезбедили што више хранљивих материја, боље дозревање и смањили могућност појаве сиве плесни.

Летња обрада земљишта

Исто тако, потребно је обавити површинску летњу обраду земљишта, чија је сврха очување воде у земљишту током лета и чишћење површине од корова. Међутим, не смемо да заборавимо на увлачење младица међу жице арматуре.

Р. Д. Ј.