Насловна РАЗНО Улагања у пољопривреду обезбеђују раст БДП-а

Улагања у пољопривреду обезбеђују раст БДП-а

276

Конференција Agro Belgrade 2021 одржана је на Београдском сајму уз учешће министра пољопривреде Бранислава Недимовића и београдског секретара за пољопривреду Милинка Величковића.

Недимовић је изразио задовољство због одржавања овог скупа упркос пандемији, додавши да пољопривреда својим резултатима заслужује пажњу.

„Ми смо 2020. направили рекорде и у погледу спољотрговинске размене, имали смо 4,13 милијарди долара извоза, што нисмо имали никад, направили смо суфицит у агробизнису за државу од 1,8 милијарди долара и то је била јако важна ствар за БДП. Подсетићу вас само да је пре пет година тај извоиз био негде 2,5 милијарде, тако да је дошло до раста од преко 60-70 одсто српских пољопривредних производа и српске прехрамбене индустрије“, истакао је министар.

Додао је да су ове манифестације само још један начин да се покаже шта то српски пољопривредни произвођач имогу.

Секретар за пољопривреду Града Београда Милинко Величковић рекао је да Београд из године у годину повећава износ средстава намењен подстицајима у пољопривреди.

„Субвенције су 2013. износиле 20 милиона динара, а ове године и поред пандемије укупно ћемо 200 милиона уложити. Поделићемо 100 трактора у Београду, који после Војводине има највише пољопривредног земљишта. Чак 250.000 хектара земљишта је обрадиво, и то нас обавезује да водимо рачуна о пољопривреди“, рекао је Величковић.

Он је најавио да ће у наредних 10 дана бити расписана четири конкурса за подстицаје: за набавку машина и трактора, за сточартство, односно набавку јуница и уматичених стада оваца и коза, подстицај за воћартство и повртатрство и за пчеларство.

Скупу се видео линком обратила и директорка USAID Канцеларије за демократски и економски развој Шенли Пинчоти, која је нагласила да се значај пољопривреде у Србији огледа у чињеницама да је она прошле године чинила 15 процената БДП-а и да је у пољопривреди ангажовано 15 процената од укупног броја запослених.

„Међутим, има места за побољшање. Како би се убрзао раст, агробизниси могу да унапреде квалитет својих производа, побојшају извоз и освоје нова тржишта. Лидери на том путу су произвођачи воћа и поврцћа, с обзиром на то да потражња за свежом и здравом храном расте глобално“, рекла је Пинчотијева.

Додала је да западна тржишта нуде могућности за агробизнисе уз усвајање нових стандарда, иновативност и стварања нових партнестава, у чему USAID помаже.

У стручном делу конференције разговарано је о перспективама извозних тржишта воћа и поврћа, потенцијалу јабучастог и коштичавог воћа и садног матаријала, моделима финансирања агробизниса у Србији у 2021. и напредним технологијама у воћарству и повртарству.

Извор: Танјуг

Фото: Министарство пољопривреде