Насловна ТЕМЕ ЗЕЛЕНИЛО УЛЕПШАЈТЕ ВРТОВЕ: Идеје за двориште из маште

УЛЕПШАЈТЕ ВРТОВЕ: Идеје за двориште из маште

1133
Фото: Pixabay

Када видите чудесне вртове  које су креирале екипе хортикултурних стручњака, понекад и заборавите како дивна могу бити и мала дворишта која сами импровизовано уредите. Велике, модерне саксије су сигурно атрактивне и изгледају савремено, али ваш простор можете дивно украсити и ако искористите половне ствари које сте решили да баците. Зато, завирите у подруме, таване или шупе и покушајте да пронађете предмет који ћете претворити у необичну саксију. Не бисте веровали шта се може направити од старих  ствари, мало боје и разнобојног цвећа.

 Ево неколико предлога како да свој кутак учините лепшим  и занимљивијим.

СТОЛИЦА КАО ЖАРДИЊЕРА: Сви, пре или касније, имамо столице којих једва чекамо да се решимо. Ако имате столицу традиционалног облика, са декоративним ногама и наслоном, скините седећу површину уместо које ћете ставити већу саксију. И саксију и столицу офарбајте у исту боју, нпр. Јаркоплаву, која је весела и подсећа на лето. У овом случају можете користити биљку са богатим и густим цвећем.

СТАРА ЦИПЕЛА КАО САКСИЈА: Стара ципела или чизма коју ћете напунити земљом савршена је саксија за биљке с мањим цветовима. На пример, можете користити кломпу “кроксицу”, која је идеална за ово, јер омогућава добру дренажу. Ципела са цвећем изгледа скоро бајковито.

Фото: Pinterest

КАНТЕ ЗА ЗАЧИНСКО БИЉЕ: Старе канте у које можете посадити биље нису тако нова идеја, али ако су те канте металне, изгледаће много лепше, нарочито ако у њих посадите зачинско биље.

НОВА УЛОГА СТАРОГ НАМЕШТАЈА: Када комад намештаја „прерасте“ своју првобитну функцију и када га замените новим, имајте на уму да му и даље можете удахнути нови живот. Изнесите га у двориште и направите од њега дом за љубичице, зумбуле и остало украсно биље. Једноставнији начин јесте да у, на пример, стару комоду само поставите саксије, а начин који захтева мало више рада подразумева прављење система дренаже, постављање облога, пуњење комоде земљом и садњу.

ПУНА ОСТАВА „САКСИЈА“: Мало се осврните по својој кухињи и остави и добићете бар неколико идеја за занимљиве саксије. Ту су тепсије и посуде за хлеб, које треба пробушити на дну. Затим, конзерве и разне лимене посудице, попут оних за кекс и зачине. Ако имате стару цедиљку, искористите је, она је као створена за ову идеју. Занимљиво ће изгледати и чајници и велике шоље напуњене цвећем и кактусима.

НЕ БАЦАЈТЕ СТАРЕ САКСИЈЕ: Имате неколико поломљених саксија за цвеће и спремате се да их баците? Пратећи само неколико једноставних корака из упутства, остатке поломљених саксија можете претворити у личну креацију, која ће вашем дворишту или башти подарити још уникатнији и лепши изглед…

Саксије необичног изгледа могу се направити од остатака старих које су случајно напукле, или користећи унапред исцртане линије које ћете продубити и засећи. Да бисте сами исекли овакву саксију, прво је потопите у воду, а затим пажљиво већ уцртане линије подебљајте лаганим покретима бушилице по површини. (Обавезно се постарајте да приликом овог корака носите заштитне наочаре и маску за дисање уколико је имате). Ова места ће када се саксија осуши бити знатно ослабљена, па ћете лаганим ударцима чекића успети да дођете до жељеног облика. На крају, напуните обликовану саксију земљом за цвеће и биљке аранжирајте по вашем укусу.

СТАРУДИЈА КАО ОСВЕЖЕЊЕ: Уколико желите да освежите своје двориште новим саксијама, уместо да их  купујете искористите стару бурад, гуме, сандуке. Још један јефтин али савремени начин да улепшате своје двориште јесте да обојите саксије смелим бојама. Ако користите оне од теракоте, потопите их у воду на сат времена пре премазивања бојом.

ШЉУНАК ЈЕ ДОБРА МАСКА: Шљунак је лак за одржавање, издржљив и релативно јефтин. Користите шљунак на местима где биљке не напредују, где имате проблем са исушивањем тла или у области којој је потребан архитектонски, модеран изглед.

ИДЕЈАМА НИКАД КРАЈА: Стари бубањ за веш-машину, изношени цегер, дотрајале фиоке, па чак и гитара – идеја има безброј. Валовити челик, стари предмети и стари бакар могу се вешто рециклирати у јединствену карактеристику вашег дворишта. Један од најлакших начина за почетак је додавање неочекиваних материјала вашој огради или зиду у башти. Све што треба да урадите јесте да изаберете најлепше цвеће и мало се запрљате земљом правећи свој дворишни украс, на који ћете бити поносни.

Фото: Pinterest

 У кући без саксије, зеленило без земље

 Или – како функционише хидропонски метод гајења биљака у води

Ако волите биљке, вероватно нећете штедети труд, време, новац и простор за њих. Међутим, постоји још лакши начин да лепим зеленилом украсите свој дом, и то са много мање посла него што сте навикли. Ради се о такозваном хидропонском начину гајења биљака, односно гајењу биљака у води.

Како функционише хидропонски метод? Да би расле, биљкама је  потребна вода, кисеоник, хранљиве материје, а некима и ослонац да  би расле усправно. Неке елементе биљке имају у земљи, али она се може заменити водом богатом хранљивим материјама и вазом са уским грлом, које подржава стабљике.

Зашто је то добра метода? Она потпуно елиминише водеће узроке угинућа биљака а то су премало и превише заливања. Без тла много је мање вероватно да ће се биљке суочити са болестима или штеточинама. Осим тога, свакодневно одржавање је сведено на мењање воде једном месечно.

Хидропонско гајење биљака у три корака:

1. Изаберите биљке за које знате да ће пустити корење у води (погледајте попис најбољих опција у наставку), и одсеците део испод листова где је активан хормон за пуштање корена.

2. Док је рез још увек свеж, ставите биљку у стаклену посуду са водом. Одаберите посуду са ужим грлом које ће подржати стабљику биљке. С обзиром на то да на овај начин биљке све хранљиве материје добијају из воде, врста воде је кључна. Користите изворску, можете и флаширану уместо воде из славине, која је често лишена нутријената због филтрације и хлорисања.

3. Пратите биљку и тражите знакове пуштања корена, које се обично догађа након две недеље. Када се ниво воде смањи, доспите још.

Ево и које биљке добро успевају у води: мента, оригано, босиљак, рузмарин, лаванда, затим енглески бршљан, филадендрон, украсна коприва, лирасти фикус, бегонија, зелени љиљан, јапанско дрво новца, спатифилум.

Добро јутро број 563 – Март 2019.