Насловна ТЕМЕ ПЧЕЛАРСТВО Ускоро приручник за војвођанске пчеларе

Ускоро приручник за војвођанске пчеларе

326

Пчеларско друштво “Банатска матица” у Сечњу организовало је предавања за пчеларе и њихове супруге. Едукације су резултат пројекта развојне помоћи Словачке Републици Србији, која се односи на подршку у остваривању хигијенских стандарда ЕУ и Србије и ангажовање жена пчелара у преради пчелињих производа у Војводини.

Предавачи су били из Републике Словачке, Националног Института за храну и Националног Института за пчеларство.

“Пројекат је усмерен на едукацију пчелара на тему хигијенско-техничкх услова приликом производње и паковања меда. Дакле, циљ је да се пчеларима пружи помоћ у томе како да сачувају здрав и квалитетан производ од момента када изађе из кошнице на раму, до врцања, чувања, а касније паковања и достављање меда до крајњег купца. У припреми је и приручник који ће пчеларима служити као добар подсетник и требало би да буде објављен за два месеца”,  рекао је Радомир Влачо ,председник Групације за пчеларство у Привредној комори Војводине.

Током претходне две године, колико траје овај пројекат, стручњаци из Националног института за храну и Националног института за пчеларство из Словачке узорковали су наш мед и наше пчеле и носили их на анализе у своју земљу, с циљем утврђивања колика су одступања од крањске пчеле, каже Влачо.

“Крањска пчела је раширана на овим просторима, али догађа се да пчелари доносе пчеле са разних страна, иако то није добро. Морамо сачувати нашу аутохтону пчелу, јер је она прилагођена за ове просторе. Мешање пчела на 100 и 200 километара пчелари раде због побољшања квалитета матице, али то није мешање између две расе”, напомиње он.

Предавања се организују у свим деловима Војводине у партнерству са Савезом пчеларских организација Војводине.

“Како бисмо били безбедни од могуће контаминације нашег производа, важна је примена правилне произвођачке и хигијенске праксе, као и принципе HCCP-а. Ми у оквиру овог пројекта уз помоћ наших партнера из Словачке припремамо приручник за пчеларе, заједно са Националним институтом за ветерину Републике Србије, који је смештен у Новом Саду. Приручник ће добити пчелари широм Војводине који су присуствовали предавањима”, рекао је Јозеф Гашпаровски, координатор пројекта словачке развојне помоћи.

Посебна пажња у оквиру предавања посвећена је улози супруга, односно, ангажовању жена у пчеларској производњи, будући да је она махом породичан посао.

“Улога супруга у пчеларској производњи је велика. Истина је да су оне углавном скривене, а велика већина не воли да се експонира. Жене мање учествују у раду на пчелињацима, али се укључују приликом врцања меда, поготово код паковања, прераде меда и пчелињих производа”, закључио је Гашпаровски.

Зорана Љубојев