Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Важно је знати: Ђубрење кајсије

Важно је знати: Ђубрење кајсије

507

У савременим интензивним засадима ђубрење је једна од најважнијих агротехничких мера, од које зависи раст и родност воћака. За нормалан расте и родност воћака неопходни су следећи макроелементи: азот, фосфор, калијум, калцијум, магнезијум и други. Њих биљке троше у већим количинама. Међутим, воћке узимају и друге елементе у мањим количинама, њихов недостатак може утицати на многе физиолошке поремећаје у биљкама: бор, цинк, бакар, гвожђе, молибден, манган. Ђубрењем се уносе ови елементи у земљиште, како би се одржали у оптималним количинама. За воћњак није подесан ни вишак, ни мањак ових елемената.

Прихрана представља задовољење потребе биљке за хранљивим материјама услед повећања величине и тежине плода, и уједно побољшава укус плода и количину шећера у њему. Прихрану треба обавити у периоду од краја марта до средине априла, након што биљка отвори лисне пупољке и успори раст првих младица.

У овом периоду, кајсији треба обезбедити довољне количине азота, калијума и фосфора, што се постиже применом комплексних ђубрива, који биљци обезбеђују све потребне хранљиве и минералне материје. За време лета и сушних периода, биљкама је неопходна већа количина азота, због чега се биљке наводњавају. Често један од узрока сушења стабала кајсије буде суша јер кајсије имају велики транспирациони коефицијент, тако да је наводњавање веома важна агротехничка мера код кајсије.

Да би се постигао што бољи ефекат, азот би требало да буде у амонијачном или стабилизованом облику, јер се тиме постиже велики пораст и здрав род наредне године. На киселим земљиштима треба користити базна ђубрива, а на земљиштима са високим пх треба користит кисела ђубрива.

Од свих елемената најбитнији су азот, фосфор и калијум. Азот је веома важан за вегетативни развој воћака, али и за образовање генеративних органа. Касно ђубрење великим количинама азота утиче на бујан пораст младара и крупније плодове. Такви младари не одрвене до јесени и често су склони измрзавању, а плодови су крупнији и слабије се чувају. У случају недостатка азота леторасти су слабијег пораста и мање се образују цветни пупољци. Фосфор утиче на образовање цветних пупољака, заметање и нормалан развој плодова, као и на присуство боје и ароматичних материја у плодовима. Код воћака које су обезбеђене фосфором, на време долази до одрвењавања летораста. Кајсија је калиофилна биљка. Калијум утиче на родност воћака и он се нарочито налази у родним гранчицама, лишћу и плодовима. Калијум утиче на квалитет и боју плодова.

Да би се могло извршити ђубрење, неопходно је знати присуство ових елемената у земљишту и биљкама. Зато је сваке године неопходно урадити фолијарну, а сваке друге године и земљишну анализу, како би се знало које количине хранива треба додати у земљиште. У мањим воћњацима може се праћењем бујности, квалитета плодова, приноса, као и количине образованих родних пупољака одредити визуелно који елементи недостају и одредити количину ђубрива. Међутим, и у таквим засадима треба настојати да се изврши фолијарна анализа бар сваке друге године.