Насловна АРХИВА ВИНОГРАД: Бојадисери поправљају боју вина

ВИНОГРАД: Бојадисери поправљају боју вина

1275

Сматра се да ће ове сорте, с обзиром на поновну већу тражњу црних вина, бити знатно више заступљене. Сорте винове лозе, познате као бојадисери, намењене су поправци боје вина других сорти. Често се наводи да је њихово грожђе богато бојеним материјама које имају дијететска и лековита својства. И поред тога, код нас се мало гаје, најчешће као појединачни чокоти у оквиру плантажа или на окућницама. Сматра се да ће у наредном периоду, с обзиром на поновну већу тражњу црних вина, бити знатно више заступљене.

Типична сорта бојадисер је аликант буше. Гаји се ради поправке боје вина других црних сорти. Вино је јако обојено, трпко, киселкасто и без посебног укуса. Веома је погодно за купажу. Чиста сортна вина ретко се производе. Због великог садржаја боје погодна је и за производњу безалкохолних обојених сокова, али и за бојење воћних сокова. Развија грозд средње величине, округле или мало издужене бобице са дебелом тамноплавом покожицом, посутом пепељком. Позна је сорта која по хектару даје 15-20 тона грожђа. Погодују јој мешовита и дуга резидба, односно средње високи и високи узгојни облици.

Гаме бојадисер сврстава се у привредно значајну сорту која има вишеструку намену. Даје веома обојено вино црно-црвене боје, богато екстрактом, док се чисто сортно ређе справља. Грожђе се често прерађује са сортама којима се поправља боја. Вино се користи и у медицинске сврхе и за производњу безалкохолног обојеног сока. Развија средње бујан чокот. Грозд је збијен или средње збијен, а бобице округле, танке тамноплаве покожице. По хектару даје 1.015 тона грожђа. Одговарају јој средње високи и високи узгојни облици, мешовите и дуге резидбе.

Жупски бојадисер типична је винска сорта, створена у нашој земљи. Принос по хектару достиже 1.520 тона грожђа. Прилично је отпорна на најважније болести и штеточине. Захтева мешовиту резидбу, а погодују јој узгојни облици са средње високим и високим стаблом. Чокот је средње бујности, грозд збијен, а бобице овалне и тамноплаве. Добро обојена шира садржи 19-21 одсто шећера и 8-10 грама укупних киселина по литру. Вино је хармонично и углавном се користи за купажу. Погодна је за справљање безалкохолних сокова од грожђа.

Крајински бојадисер убраја се у типичне сорте бојадисере за справљање квалитетних и веома обојених вина. Користи се и за поправку боје вина сорти којима она недостаје, али и за разне безалкохолне прерађевине. Препоручује се за подручја где се гаје сорте за црна вина. Развија бујан чокот, крупне гроздове са бобицама тамноплаве боје, посуте пепељком. Просечан принос је 15-20 тона по хектару. Има добар рандман и обојену ширу освежавајућег укуса. Захтева мешовиту резидбу.
Зачинак се сматра аутохтоном сортом Неготинске крајине. Вино је веома обојено, тамноцрвене до црне боје, с много екстракта и помало трпко. Углавном служи за поправку боје вина сорти прокупац, скадарка и гаме. Развија средње бујан чокот. Грозд је мали до осредњи, збијен, а бобице средње величине округластог облика, тамноплаве покожице с обилним пепељком. Сок је обојен у слоју испод покожице. Позна је сорта осредње родности, даје 8-12 тона по хектару. Квалитет је добар када је уобичајен принос, али ако је висок, квалитет и садржај бојених материја опадају. Орезује се кратко или мешовито.

Аликант терак 20 сорта је типа интерспециес хибрида, добијена укрштањем аликант бушеа и В. рупестрис. Развија средње крупан и рехуљав грозд. Бобице су ситне или осредње крупноће, веома обојене покожице и обојеног меса, без особеног хибридног мириса. Због обојеног сока, користи се за купажу. Врло је родна. По хектару може да се убере око 20 тона грожђа.

Евита је сорта створена на Радмиловцу. Развија средње крупан или крупан грозд, незнатно овалне бобице тамноплаве покожице. Отпорна је на ниске температуре. Накупља доста шећера и задржава високе укупне киселине. Погодна је за справљање безалкохолних сокова од грожђа, као и дестилата и лозоваче.

Oberlin noir даје изузетно обојена вина с доста алкохола. Средње је бујности и сорта отпорна на пепелницу и пламењачу. Развија ситан, цилиндричан, средње збијен грозд, издужене и ситне тамноплаве бобице.

Seibel 8357- kolobel развија средње крупан, цилиндричан, доста збијен грозд. Бобица је средње крупна, благо издужена, тамноплаве покожице, слабије обојеног меса. Бујна је сорта. Приноси грожђа се крећу од 14 тона по хектару.

Seibel 8743 – seinoir развија мали и збијен грозд, ситне бобице, тамноплаве покожице и обојеног меса. Чокот је осредње бујан. Средње приносна је сорта, отпорна на пламењачу и изражене отпорности на пепелницу. Даје врло обојена вина. Користи се за справљање жестоких алкохолних пића.

Руби ред је новија калифорнијска сорта типа интерспециес хибрида. Сврстава се у једну од најбољих сорти бојадисера. По квалитету грожђа и вина слична је гаме бојадисеру, али је знатно роднија. Отпорна је на ниске температуре.

С. Малиновић

Добро јутро број 537. – Јануар 2017.