Насловна АРХИВА ВИШЕ ХРАНЕ И НЕГЕ: У последњем месецу пчеларске сезоне

ВИШЕ ХРАНЕ И НЕГЕ: У последњем месецу пчеларске сезоне

Пчеле које су се излегле у овом и наредном месецу одржаће друштво током зиме и дати основу за пролећни развој

493

Последице лошег или резултати успешног презимљавања пчела одражавају се на целу сезону, а самим тим и на принос меда и осталих производа. Зато у овом месецу предстоје важни послови, који ће утицати на способност заједница да издрже зимске услове.
Извођење легла у овом месецу се знатно смањује. У поређењу с јуном и јулом, матица снесе тек четвртину, односно половину јаја. Значи, у августу се добије 14-15.000 радилица, а ако се овоме дода пет до шест хиљада пчела које ће се излећи у наредном месецу, просечан број по друштву које ће ући у зиму неће прећи 20-22.000. То је довољно да се заједница током зиме одржи и у пролеће развије. Али, није довољно да се оствари одличан резултат. Зато је друштвима у августу неопходно оно што им природа ускраћује – више хране и неге, да би у сваком пре зиме било око 35.000 пчела.
Најважније је подстицање активности матице, јер радилице изведене из јаја положених у овом и наредном месецу, одржавају друштво током зиме и дају основу за пролећни развој.

У другој половини августа дневни унос треба да буде бар стотинак грама нектара више него што пчеле потроше. Међутим, ако није тако, најбоље је да се кошнице преселе на пашу која то може да обезбеди. У противном, неопходно је стимулативно прихрањивање, свако друго вече, шећерним сирупом у размери 1:1. То ће омогућити успешан развој легла, пчеле ће бити мирне и избећи ће се опасност од грабежи. Морају се поставити и појила.

СЛАБЕ ЗАЈЕДНИЦЕ ДОДАТИ ЈАКИМ

Приликом прегледа и припреме за зиму, често се открију заједнице које су из разних разлога ослабиле и налазе се у три-четири, или још мање „улица“. Ако им се не помогне, донеће више штете него користи. Могу постати извор заразе за остале кошнице, па и суседне пчелињаке. Приморане су да се боре за опстанак, односно, уместо да се припремају за зиму и обнављају младим пчелама, морају да хране и негују оно мало легла.
Слаба друштва с квалитетном матицом најбоље је додати средње јаким и јаким. Ако се не искористе све матице, не треба их уништавати, већ сачувати у резерви. Две-три слабе заједнице, које имају само неколико оквира легла, не спајају се, јер никада неће постати успешне у производном смислу.
Када је у питању слабо друштво с лошом матицом, не додаје се нова, нити се спаја с другом заједницом. Најбоље је да се расформира, а оквири с исправним саћем распореде у кошнице с добром матицом.
Друштву које је кратко било без матице, а још увек је јако, одмах се дода нова, млада и оплођена. То је боље него да се искористи за појачавање других. Још је боље, ако за то постоје могућности, да се споји са слабијом заједницом у којој је млада матица. Она ће у овом и наредном месецу положити доста јаја и допринети да се друштво „подмлади“ до зиме.

Оквире са старим и новим саћем треба извадити из простора у којем ће током зиме бити клубе, а у пролеће легло. Вишак оквира остаће изван кошнице у зимском периоду, а оне у којима се налази мало меда треба оставити да их пчеле „очисте“. У полошкама се овакви оквири постављају са стране, мало размакну и на тај начин одвоје од осталих, док су у настављачама разбацани. Чим их пчеле испразне, одстране се из кошнице.

С. Поробић

Добро јутро број 556 – Август 2018.