Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Вишња наш извозни адут

Вишња наш извозни адут

372

У структури извоза пољопривредних производа и прерађевина у последњих 10 година међу 10 водећих извозних производа се налази и замрзнута вишња. У Србији се највише производи облачинска вишња, али се све више траже крупноплодне сорте, чији се плодови могу извозити као расхлађени.

Једна четворочлана породица може да живи од 8 до 10 ха индустријске вишње, или 5 до 6 ха крупноплодних сорти вишње. Инвестиција се отплаћује у 7-ој или 8-ој години, ако се не рачунају подстицаји од државе. Наиме, за савремени засад вишње с фертиригацијом и оградом, а према ценама из 2021. године, треба издвојити 8.000 до 9.000 евра. Овде су урачунати трошкови неге у првој, другој и трећој години. У пуној родности остварује се добит између 3.000 и 3.500 евра код индустријских сорти вишње, а код крупноплодних сорти између 5.000 и 6.000 евра.

Цена вишње се мења из године у годину и зна да буде доста ниска. Проблем је што је берба јако скупа. Они који имају самоходне тресаче, могу да уберу плодове са 700 до 900 стабала, или преко 15 тона на дан. Један тресач опслужује 6 радника, што је по раднику више од 2,5 тона, а ако се бере ручно један радник може дневно да убере око 100 кг вишње. Савет је да се и произвођачи вишње удружују, да набаве тресач и заједно га користе, јер ће тако смањити трошкове.

СОРТИМЕНТ: од индустријских сорти препоручујемo облачинску вишњу, а од крупноплодних пирамиш (Пирамис), ердске родне (Ерди ботермо), ујфертошке гроздасте (Ujfehertoi furtos) и шумадинку.