Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Воћари на опрезу – пре кише зимско прскање

Воћари на опрезу – пре кише зимско прскање

1029

Пре најављених падавина за викенд препоручује се зимско прскање свих врста воћа, како би се смањио инфективни потенцијал пред наступајућу сезону. Заштита од болести је обавезна код воћних врста пре кретања вегетације, а код оних где је већ кренула прскање треба обавити најкасније до појаве мишијих ушију.

Тренутно су најугроженије ране сорте брескви и нектарина. Њихова заштита од коврџавости лишћа брескве препоручена је у свим регионим у Србији. У зависности од локалитета ова воћна врста је у фази  од почетка бубрења пупољака до фазе краја бубрења лисних пупољака. Због најављених виших температура очекује се и отварање пупољака.

Фото: AdobeStock

Препорука је да се брескве и нектарине заштите пре кише, која је најављена за викенд. Потребно је прскање препаратима на бази бакра, а након размицања пупољака регистрованим препаратима на бази додина или цирама.

– Влажно време због кише, росе или магле, и температуре ниже од 16 степени погодне су за развој инфекције гљивом Тапхрина деформанс, која је узрочник коврџавости лишћа брескве – каже Лидија Вуловић, инжењер заштите биља у ПССС Крагујевац. 

Зимско прскање- темељно и на време

Што се тиче осталих воћних врста, без обзира да ли је вегетација кренула или не, обавезна мера је зимско прскање вишегодишњих засада.

– Да би се смањио инфективни потенцијал пред наступајућу сезону одмах након завршене резидбе и свих санитарно- хигијенских мера, а најкасније до појаве такозваних мишјих ушију, обавезно је зимско прскање. Користe се тропроцентни готови двокомпонентни препарати. Они у свом саставу садрже активни бакар-оксихлорид и минерално уље. Зимско прскање је главна превентивна мера против великог броја болести и штеточина у воћњаку – каже Лидија Вуловић.

Препоручује се темељно купање воћа, уз што већи утрошак воде, како би препарати доспели до пазуха пупољака, неравнина и пукотина коре. Прскање се обавља по сувом времену без ветра, у најтоплијем делу дана.

Биљана Ненковић

Фото: Биљана Ненковић