Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Време за третман јабуке и крушке, дуња следећа!

Време за третман јабуке и крушке, дуња следећа!

878

У воћњацима у околини Тополе и Крагујевца засади јабука и крушака налазе се у фази од почетка пуцања пупољака до фазе зелених листића око 5 милиметара изнад љуштуре пупољка. Због високих дневних темепратура које се предвиђају и у наредним данима, стручњаци процењују да ће доћи до даљег развоја биљака и напредовања вегетације до врло осетљиве фазе „мишје уши“.

– У овом тренутку веома је важна заштита јабуке и крушке од гљивичних и бактеријских обољења бакарним препаратима. Воћарима се препоручује да обиђу засаде и виде  којој је фази развоја биљка. Третмане треба обавити пре падавина како би се засади заштититили од узрочника чађаве пегавости лишћа и краставости плодова јабуке, затим од чађаве краставости крушке и бактериозне пламењаче јабучастог воћа, односно ервиније – каже Верко Качаревић, инжењер заштите биља из Винче код Тополе.

Код крушке је регистровано присуство ларви млађег узраста обичне крушкине буве. Саветодавци наводе да је за сада ова појава у ниском индексу напада, што значи да је пиљење ларви на почетку. Због тога би требало пратити њен развој, како би се на време обавили третмани.

У околини Краљева, крају познатом по производњи дуња припремају се за третмане бакром. Иако ово воће међу последњима креће са вегетацијом и цветањем, засади се налазе у фази од краја бубрења лисних пупољака до фазе почетка пуцања пупољака.

Одмах након резидбе треба дезинфиковати ране и повреде на гранама и стаблу, како би се смањио инфективни потенцијал од бактериозне пламењаче јабучастог воћа, познатије као ервиније. Воћарима се препоручује хемијски третман на бази бакра по сувом и мирном времену. Такође, да би се сузбиле презимљујуће форме штеточина потребна је примена препарата на бази минералног уља.

Текст и фото: Биљана Ненковић