Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Za berićetan rod valja sačuvati svaki list i cvet

Za berićetan rod valja sačuvati svaki list i cvet

588

Jabuka i kruška su, u zavisnosti od regiona, u fenofazama od roze pupoljka, belih balona, cvetanja do precvetavanja. U ovom periodu najosetljivije su na gljivu Venturiu spp. koja prouzrokuje pegavost listova i čađavu krastavost plodova, a jabuka još i na pepelnicu. Zbog nestabilnog vremena, kakvo je obično u aprilu, za preporuku je da se ove voćke od venturije štite kombinacijom dva fungicida – sistemičnog i kontaktnog delovanja. Od sistemika efikasni su : Chorus 50-WG, Pyrus 400-SC, Cormax, Sigura, Pehar, Clarinet, Indar 5-EW, Sekvenca koji sprečava i razvoj pepelnice, Score 250-EC, Hemokonazol 250-EC, Stroby DF, Zato 50-WG. U grupi kontaktnih prednost treba dati mankogalima, merpanima, antrakolima – ima ih više, Dakoflou, Dithanu i Agrociramu.

Efikasnu zaštitu od pepelnice na jabuci pružaju svi na bazi sumpora, Karathane gold 350-EC, Topas 100-EC, Zato 50-WG. Rastvor se priprema prema priloženom uputstvu na preparatu, a voćke se štite najčešće u dva navrata, u razmaku od 10-15 dana, što zavisi od karence korišćenih fungicida.

Svi ovi preparati se međusobno podnose tako da se voćke štite istovremeno od bolesti i štetočina u jednom prolazu.

OPASNE KRUŠKINE BUVE

Kruškama štetu prave dve vrste buva – obična (Psylla  piri) i velika (Psylla pirisuga). Rasprostranjenija je obična, a bez obzira na vrstu, štetne su obe. Prezimljava odrastao insekt  u zasadu, najčešće ispod opalog lišća. To znači da se, čim prođe opasnost od jake zime, a to je obično krajem februara, seli na mladare na kojima, oko pupoljaka polaže jaja. Ima više generacija, a u vegetaciji ženka jaja polaže u gomilicama, na zelene delove voćke.

Na voćkama buve prave dvostruku štetu. Hraneći se sišu voćne sokove i slabe stabla, a istovremeno luče slatku, lepljivu tečnost – mednu rosu, na kojoj se razvija neparazitna gljiva čađavica. Gljiva zajedno sa mednom rosom začepljava stomine otvore na listovima i ne dozvoljava im da obavljaju svoju ulogu na voćkama.

Štetni su i odrasli i larve. Zaštita počinje u rano proleće, čim se na grančicama otkriju prve buve. Tada su efikasni uljni preparati za zimsko prskanje koji blokiraju ženke i ne dozvoljavaju im da polože jaja. Ako se propusti ovaj rok, vegetacijska zaštita nije nemoguća, ali je otežana. Mogu da se upotrebe: Perfekthion, Kozma, Fobos EC, Cipkord 20-EC, Decis 2,5-EC, Konfuzija, Tonus ekstra, Apacche 50-WG, Kulisa, Vetimec 0,18-EC, i Fesil-štetočinu prekriva filmom i parališe je, registrovan i za organsku proizvodnju a ne sme se mešati sa kaptanom.

S. Mujanović

Dobro jutro broj 564 – April 2019.