Насловна ВЕСТИ За инвестиције у рибарству из ИПАРД 3 програма до 1,3 милион евра...

За инвестиције у рибарству из ИПАРД 3 програма до 1,3 милион евра подршке

159

Увођење рибарства у ИПАРД 3 програм је изузетно важно јер може допринети ублажавању постојеćих проблема у овом сектору, те ангажовању потенцијала који постоје. Инвестиције у рибарство и значајна финансијска подршка коју пружа ИПАРД повећаће искоришћеност неплодног земљишта и водних ресурса и значајно утицати на интезивирање производње слатководне рибе, порука је са данашње радионице о ИПАРД 3 програму одржаној у Сомбору, у Регионалној привредној комори.

Регионална привредна комора Сомбор је инфо дан о могућностима подршке сектору рибарства кроз ИПАРД фонд организовала у сарадњи са Кластером аквакултуре „Наша риба“ из Зрењанина, а предавачи су били консултанти агенције Смарт ИПАРД из Новог Сада Слађана Глушчевић и Драган Стијеповић.

-ИПАРД 3 програм финансираће изградњу нових производних објеката за аквакултуру и реконструкцију постојећих објеката, укључујући улагања у инфраструктуру, то јест путну мрежу, водовод, електричну мрежу и дистрибуцију на рибњацима. Такође, финансираће се набавка нове опреме која ће се користити за узгој и транспорт рибе, поштујући стандарде биосигурности и заштите животне средине, а прихватљиве ће бити и инвестиције у обновљиве изворе енергије за потребе на газдинству, рекла је Слађана Глушчевић.

Навела је да ће рибарство бити подржано из ИПАРД фонда кроз две мере – Меру 1 и Меру 3, што значи да ће се новац давати за инвестиције у изградњу и опремање рибњака али и за прераду рибе. У Мери 1 минимална подршка у оквиру једног јавног позива је 20.000 евра, а максимална 1.000.000 евра. У Мери 3 најмањи износ подршке из ИПАРД фонда је 20.000 евра, а највиши 1.300.000 евра. Највећи интезитет подршке кроз ИПАРД је 75 одсто.

Рибарство до сада није било финансирано кроз овај инструмент финансијске подршке Европске уније српској пољопривреди и руралном развоју. Јачање сектора рибарства кроз ИПАРД 3 програм омогуćило би предуслове за повеćање потрошње рибе у нашој земљи, побољшање извозних капацитета и смањење негативаног утицаја на животну средину, речено је на данашњој радионици.

-Основни циљ ИПАРД 3 програма у сектору рибарства је подршка примарним произвођачима и прерађивачама у постепеном усклађивању са правилима ЕУ, њеним стандардима, политикама и праксом, рекла је Слађана Глушчевић нагласивши да је сада време да се припремају пројекти за јавни позив који се очекује догодине будући да они подразумевају израду пројектне документације, добијање грађевинских дозвола…

ИПАРД 3 програм односи се на период 2021-2027. година. Ове године акредитован је у Бриселу, а први јавни позиви очекују се у првом тромесечју 2023. Укупно ће у току овог програмског периода корисницима у Србији на располагању бити око 377 милиона евра. Од тога 288 милиона евра биће из буџета ЕУ, а око 89 милиона из националног буџета.

Извор: Агросмарт