Насловна ТЕМЕ ПОВРЋЕ За јесењу сетву грашка бирати сорте каснијег вегетационог периода

За јесењу сетву грашка бирати сорте каснијег вегетационог периода

641

Октобар је време за садњу грашка и шаргарепе, уколико желите пролећно уживање у овом поврћу. О начину сетве, количини и одабиру најбољег семена, за Добро јутро је говорила Нада Лазовић Ђоковић, саветодавац за ратарство у врањској Пољопривредно саветодавној и стручној служби.

Грашак

Јесења сетва грашка обавља се од средине до краја октобра. У том периоду семе исклија, биљка нарасте 5 до 7цм и формира неколико листова, чиме је припремљена да опстане и поднесе хладне зимске услове без оштећења.

За јесењу сетву грашка, која даје веће приносе и бољи квалитет, треба бирати сорте каснијег вегетационог периода, користити већу количину семена за разлику од пролећне сетве, због пропадања одређенеог броја биљака у току зиме. Дубина сетве је 2 – 3 цм, након чега следи обавезно ваљање земљишта, а у случају недовољних падавина и земљишне влаге, потребно је заливање. Најбоља земљишта су пропусна, средње лака до срење тешка, неутралне ПХ реакције.

“Најбоља сетва је сетва у двореде траке са размаком од 30 – 35 цм између редова на траци, а између суседних трака 50 цм. Овакав начин сетве у траке препоручује јер се биљке могу наслањати једна на другу и не падају поптуно на земљу, па нема потребе за постављањем ослонца или шпалира. Грашак не подноси претерано богата земљишта, може се десити да биљка формира велику вегетативну масу на штету квалитета и квантитета махуна. Обично је као махунарка трећа култура у плодореду“, рекла је саветница.

Фото: AdobeStock

Шаргарепа

Шаргарепа се производи као друга култура у плодореду, а на исто место долази поново тек после 3- 4 године. Добра је преткултура, те након ње на парцели где је гајена можемо сејати или садити већину другог поврћа.

Нада Лазовић Ђоковић, саветодавац за ратарство у врањској Пољопривредно саветодавној и стручној служби, каже да су добре преткултуре повртарске биљке ђубрене стајњаком (паприка, кромпир, парадајз, купус), а у здруженом усеву најбоље успева са луком. Шаргарепу треба гајити на плодним и растреситим земљиштима јер оваква земљишта омогућавају правилан развој корена и не долази до појаве рачвања, свијања и пуцања истог.

Директна сетва семена, за рану пролећну бербу, може се сејати у октобру и новембру ако се ради о производњи у заштићеном простору или ниским тунелима.

Размак између семенки или биљака треба да је од 3 до 10 цм, што зависи од сорте, међуредни размак треба да буде од 20 до 50 цм зависно од тога да ли се сеје у траке или редове.

Текст: Гордана Настић