Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Замрзивач најбољи чувар малина

Замрзивач најбољи чувар малина

731

У јулу је милина чак и шетати по пијаци, без намере да се нешто купи. Тезге као да се надмећу која ће бити мириснија и лепша, и чини се да најдаље миришу малине. Сада је њихово време. Свака домаћица може да купи који килограм и да их, најједноставније, упакује у кесице и за зиму их сачува у замрзивачу. А пред домаћицама које су навикле да од плодова препуних витамина и минерала припремају праву зимницу, сада је велики изазов.

Пише: Светлана Мујановић

За њих смо пронашли сијасет рецепата за прераду овог воћа, не залуд названог „црвено злато“. Малине је, свакако, најбоље употребити као свеже воће, али ове укусне, здраве летње бобице спадају у намирнице које се најбрже кваре. Ако се правилно чувају, а за то је најприкладнији фрижидер, задржавају свежину и здравствену исправност неколико дана. Само их пре уношења у фрижидер треба детаљно опрати у више вода, не под млазом, јер ће он разбити плодове.

Бирајте „дебеле“ јаркоцрвене бобице

Иако малина у продавницама има током целе године, ипак су ове бобице код нас сезонско воће и боље их је и јефтиније купити у време бербе, а тада су и најукусније. Домаћицама саветујемо да купују „дебеле“ малине јарких боја, да избегавају тезге на којима се ово воће држи у влажној и запрљаној амбалажи, што може да буде упозорење на то да је давно убрано или да је презрело. Купљене малине прво треба пажљиво пребрати, уклонити плесниво или кашасто воће, како се буђ не би проширила на друге бобице. Ако их берете сами, бирајте оне које се лако одвајају од стабљика, јер малине после брања не дозревају накнадно и не постају слађе.

Саветујемо вам да једну количину плодова „црвеног злата“ осушите. Биће вам то здрава грицкалица у суморним зимским данима и „фенси“ дезерт на свечаној трпези. Суве малине су савршене и као додатак житарицама, али и главним јелима и сосовима. У зависности од потребе, могу да се самељу у прах или оставе у комадима.

Како их осушити?

Дехидратор или рерна за зимске посластице

Најпре их добро исперите и, пошто малине имају отвор који омогућава да се вода у њему задржава, лагано их протресите у цедиљки или их поређајте на папирне убрусе да се вода исцеди, а плодови осуше. Тако припремљене можете да их сушите у рерни или дехидратору. Без обзира на то који дехидратор користите, малине се на решетке стављају у једном слоју и током сушења не додирују нити мешају. Суше се на 50 Целзијусових степени 18 до 20 сати. Није препоручљиво да температура буде већа. Ако су плодови крупни и дебели или сте преоптеретили послужавнике, можда ће требати и више времена. Непотпуно суви плодови морају се чувати у замрзивачу, у ПВЦ кесицама или малим пластичним кутијама. Никако на решеткастим подлогама.

После сушења потребно је да малине кондиционирате око недељу дана. Ставите их у затворену пластичну посуду или стаклену теглу и протресајте једном или два пута дневно. Кондиционирање је процес који омогућава да се ниво влаге, а пожељно је да она буде испод 20 процената, изједначи између свих плодова у тегли. Ако видите кондензацију – маглу на унутрашњој страни тегле – вратите плодове у дехидратор и још сушите. Уколико се пара не види, плодове упакујте за дуготрајно чување.

Ако немате дехидратор, вишкове малине можете осушити у рерни. Плодове оперите и осушите као за дехидратор, ставите их у једном слоју на тепсију обложену папиром за печење без додиривања. Подесите температуру рерне на најнижу, обично је то 60 степени и сушите око 8 сати. Повремено проверавајте и протресајте тепсије. После шест сати малине ће бити савитљиве, ако желите потпуно осушене плодове, сушите их још најмање два сата. Имајте на уму да ће плодови после сушења добити тамнију боју.

Ако желите да осушене малине чувате као прах, самељите их у блендеру или млину за кафу и чувајте у стерилисаној теглици која може херметички да се затвори.

Замрзнуте шест месеци

Ово воће се за зиму најчешће чува замрзнуто, али то су мале количине, за припрему воћних салата, кремова, фила за торте… За замрзавање није потребна посебна припрема. Довољно је да се добро оперу, оцеде, убаце и ПВЦ кесице или пластичне кутије и одложе у замрзивач. Ако желите да плодови задрже природан облик, замрзните их на послужавнику који може да стане у замрзивач и замрзните (отприлике 6 сати). Преместите затим смрзнуте бобице у кесе или посуде за замрзавање, али оставите мало простора на врху кесе или посуде, јер се бобице могу мало проширити током процеса потпуног замрзавања.Смрзнуте малине можете да чувате у замрзивачу до 6 месеци.