Насловна ВЕСТИ2 Заштита боровнице од неповољних биотичких чинилацa

Заштита боровнице од неповољних биотичких чинилацa

271

Заштита боровнице од неповољних биотичких чинилаца укључује заштиту од птица, инсеката, кртица и дивљих животиња. Плод боровнице је веома привлачан за птице, а и неопходан им је за одржавање чула вида. Системом обавештавања о постојању зрелих плодова привлаче се птице са велике удаљености (чак и до 50 км), што може имати катастрофалне последице. У циљу заштите од птица препоручује се упакивање читавог засада са противградном мрежом. Овај вид заштите може се користити и за спречавање уласка скакаваца, као и крупнијих инсеката (нпр.рутаве бубе) у периоду цветања и сазревања плодова.

Механичко сузбијање рутаве бубе највише је у примени,па поред употребе мрежа као механичке баријере за њихов улазак у засад,постављају се и беле ловне клопке (посуде), које се до половине пуне водом уз додатак течног детерџента са мирисом лимуна или јабуке. Антиинсект мреже се такође могу поставити са бочних и чеоних страна у засаду како би се спречио пролаз врло ситних инсеката, као нпр. азијске воћне мушице и лисних ваши. Често се у свету користи и биосонични метод, који подразумева примену апарата и снажних звучника, са циљем опонашања звука птице у животној опасности или звука птице грабљивице-предатора.

Један апарат са више звучних кутија довољан је за површину од 4 ха засада. Недостатак овог система је што се временом птице навикну на њега. У новије време у циљу заштите од птица које могу нанети штете у засадима боровнице (нпр.чворци) примењује и еколошки производ Scarybird, тзв. летеће страшило,које у свом лету опонаша птицу грабљивицу. Познато је да се мале птице плаше великих предатора попут птица грабљивица чије присуство у засаду плаши мање птице и држи их на одстојању.

Кртице су сисари који живе у земљишту и хране се глистама и инсектима. Крећу се кроз слој земљишта дубине до 70 цм и праве ходнике пречника 3,5-5 цм. На тај начин прекидају контакт корена боровнице са земљиштем (супстратом) и изазивају сушење биљака. Повремено ископано земљиште избацују на површину стварајући хумке-кртичњаке.

Мере борбе у засадима заснованим у земљишту заснивају се у отварању канала око читавог засада дубине до 70 цм и његовом пуњењу са шљунком или укопавању лимова у земљиште око засада на истој дубини, како би се направила механичка баријера. Проблеми са кртицама и глодарима су један од разлога због којих се примењује узгој у саксијама, а уколико су оне без дна, испод њих се обавезно ставља мрежица од поцинковане жице, као баријера за пролаз земљишних штеточина у саксију.

Дивље животиње (срне,зечеви) такође угрожавају боровницу. Посебно су им интересантни листови,пупољци и младе гранчице. Највеће штете наносе током зиме и раног пролећа. Ефикасна заштита против њих подразумева постављање ограде око засада минималне висине 1,6 м и њено добро фиксирање. По врху ограде најчешће се поставља бодљикава жица.

ПССС: Ивана Глигоријевић, ПССС Јагодина

Фото: Pixabay