Насловна ВЕСТИ2 Заштита јабуке од паучинара, гриње и пепелнице

Заштита јабуке од паучинара, гриње и пепелнице

295

Засади јабуке на подручју Новог Сада налазе се у зависности од сорте и локалитета у фенофази  пречник плода до 40мм до половине крајње величине (ББЦХ 74-75).

У засадима јабуке је тренутно у току лет лептира друге генерације јабукиног смотавца (Cydia pomonella), а с обзиром на прогнозиране високе температуре, у наредним данима се очекује и почетак полагања јаја.

– У циљу заштите од јабукиног смотавца произвођачима се препоручује примена инсектицида на бази активне материје пирипроксифен (Harpun, Lascar, Alkazar, Prince, Nexiram 10 EC) у концентрацији 0,075-0,1% – саветују стручњаци регионалног центра „Нови Сад“ Прогнозно-извештајне службе заштите биља.

Такође, визуелним прегледом јабучњака регистровано је присуство обичног паучинара (Tetranycus urticae) и црвене воћне гриње (Panonycus ulmi) на наличју листова и на плодовима.

– Суво и топло време погодује развоју тих штеточина. Произвођачима се препоручује обилазак и преглед засада и уколико се уочи присуство гриња примена неког од наведених акарицида: Uranus (etoksazol) у количини 0,5 л/ха или Borneo (etoksazol) у количини 0,375-0,625 л/ха – саветују у РЦ „Нови Сад“.

Лабораторијским прегледом лишћа јабуке утврђена је потпуна испражњеност псеудотеција гљиве проузроковача чађаве пегавости лишћа и краставости плодова јабуке (Venturia inaequalis), те нема више опасности од примарних инфекција. У засадима у којима је вођена адекватна заштита примена хемијских мера са циљем сузбијања тог патогена се више не препоручује.

Тренутни услови у којима се одвија производња јабуке погодују развоју пепелнице јабуке (Podosphaera leucotricha). Код сузбијања  пепелнице изузетно је важно механичко уклањање оболелих ластара у току вегетације. Ова мера пружа велику помоћ при спречавању ширења овог патогена.

– У циљу сузбијања пепелнице јабуке, произвођачима се препоручује примена неког од фунгицида: Topas 100 EC (a.m penkonazol) у концентрацији  0,04% или Foton (a.m. mikrobutanil) у концентрацији 0,015-0,02% или Indar 5 EW (a.m. fenbukonazol) у концентрацији 0,6-0,9 л/ха. Препорука је да се третман спроведе у вечерњим часовима због високих днавних температура – напомињу у РЦ „Нови Сад“.

Фото: Прогнозно-извештајна служба заштите биља