Насловна ВЕСТИ2 Заштита кромпира од мољца, пламењаче и црне пегавости

Заштита кромпира од мољца, пламењаче и црне пегавости

279

На подручју Новог Сада усеви кромпира се налазе у фази од сазревања плода до жућења циме.

На феромонским клопкама постављеним у усевима кромпира на локалитетима Деспотово и Гложан региструју се повећани улови одраслих јединки кромпировог мољца (Phthorimaea operculella) и у наредним данима се очекује максимум лета лептира треће генерације. Најављене  високе температуре  погодоваће развоју ове штеточине, као и убрзаном пропадању циме.

– Произвођачима се  у овом моменту препоручују следеће мере заштите: Одржавање компактности земљишта наводњавањем како би се спречило стварање пукотина и продор женки мољца до кртола. Чим дође до пропадања циме препоручује се вађење кртола и њихово склањање са парцела у што краћем року. Кртоле треба чувати у складиштима која би на свим отворима требало бити обезбеђена густим мрежама. Кромпир би требало да се складишти у просторе са подешавањем температуре испод доњег прага развоја кромпировог мољца (10 степени Целзијуса) – наводе у Регионалном центру „Нови Сад“ Прогнозно-извештајне службе заштите биља.

На парцелама где се кромпир неће још вадити препорука је спровести следеће хемијске мере комбинацијом инсектицида: Decis 2,5 EC или Konfuzija или Polux (deltametrin) у количини 0,3-0,5 л/ха (каренца 7 дана) плус  Coragen 20 SC (hlorantraniliprol) у количини 0,15-0,2 л/ха (каренца 14 дана).

 Код касних сорти кромпира препорука је наставак заштите лисне масе од проузроковача пламењаче кромпира (Phytophtora infestans) и црне пегавости кромпира (Alternaria solani), с обзиром да се усеви редовно наводњавају и да постоје услови за ширење ових патогена.

– Произвођачима се препоручује примена неког од наведених фунгицида са краћом каренцом: Revus top 500 SC (a.m. mandipropamid + difenokonazol) 0,4-0,6 л/ха (каренца 7 дана) или Ranman top (a.m. cijazofamid) 0,5 л/ха (каренца 7 дана) – саветују у РЦ „Нови Сад“.

Фото: Прогнозно-извештајна служба заштите биља