Насловна РАЗНО Здравствено стање уљане репице

Здравствено стање уљане репице

350

На подручју деловања Регионалног центра Прогнозно извештајне службе заштите биља Кикинда, усеви уљане репице налазе се у фенофази развоја листова; девет и више листова развијено.

Визуелним прегледом биљака, на листовима, регистровано је присуство симптома суве трулежи уљане репице

Присуство симптома је регистровано на старијим листовима на до 20% биљака. У оквиру пега уочавају се ситне црне тачкице који представљају пикниде гљиве, односно плодоносна тела гљиве. У оквиру пикнида се формирају пикноспоре које служе за даље заражавање и ширење патогена.

 Симптоми су регистровани само на старијим листовима уљане репице који су пожутели. Међутим, симптоми се могу јавити и на корену, кореновом врату, стаблу и касније на махунама. Са лишћа се инфекција шири на горње делове биљака.

 На парцелама је такође поред присуства симптома поменутог патогена, уочена и активност пољских глодара.

Пољопривредним произвођачима се препоручује обилазак и преглед усева и уколико се установи присуство преко 10 активних рупа по хектару, препорука је да се изврши њихово сузбијање применом родентицида.

 За сузбијање се користе  готови мамци  и након постављања мамака у рупе, потребно је рупе обавезно затрпати како не би дошло до тровања дивљачи на парцели.

На терену Сенте усеви уљане репице се налазе у фази од 6 до 9 и више листова развијено .

Визуелним прегледом усева регистровано је присуство симптома суве трулежи уљане репице У зависности од парцеле симптоми су присутни на 10 до 40% биљака. Симптоми су присутни на доњим  листовима у виду сивих округлих пега у оквиру којих се формирају пикниди.

Овај патоген напада усев већ у јесењем периоду када се симптоми испољавају на лишћу. У повољним условима за развој болести, патоген се може проширити и на стабло и проузроковати рак стабљике. Ова фитопатогена гљива може да умањи принос и до 50%. Утиче на развој семена и доводи до полегања усева. Значајније се јавља на парцелама где се не поштује плодоред.

РЦ Сента наставља са праћењем штетних организама у усевима уљане репице и сигнализираће  време уколико буде било потребе за сузбијање овог патогена.

Присуство штеточина још није регистровано, али за пар дана са сунчаним периодима и вишом температуром се очекује излазак репичиних пипа.

У региону Бачке Тополе усеви уљане репице налазе се у фази 9 и више листова развијено (ББЦХ 19). Визуелним прегледима усева регистровано је присуство симптома суве трулежи уљане репице на до 35% прегледаних биљака.

Симптоми у виду пега прљаво беле боје, округлог до неправилног облика, у оквиру којих се запажају  ситна црна телашца гљиве – пикниди, тренутно се уочавају  на најстаријем лишћу. Пикноспоре које се формирају у оквиру  пикнида, кишним капима се разносе унутар усева и доприносе ширењу болести. Уколико се наставе повољни услови за развој, симптоми се могу јавити на корену, кореновом врату,стабљици (у основи стабљике или на месту где је лист причвршће за стабљику) и махунама.