Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ ЗЕЛЕНА РЕЗИДБА: Мање сувишних младара, више родних пупољака

ЗЕЛЕНА РЕЗИДБА: Мање сувишних младара, више родних пупољака

301

Зелена резидба је допунска мера која је посебно значајна за бујне сорте воћака и у савременим засадима у густом склопу. Зеленом резидбом потенцира се пораст младара који имају повољан распоред у круни и не засењују унутрашњост, а ограничава се пораст сувишних, који би иначе зимском резидбом морали да се уклоне.

Пише: Проф. др Зоран Кесеровић

Ова резидба превасходно има задатак да обезбеди услове за образовање родних пупољака за наредну годину. Одстрањивањем сувишних младара одстрањују се сувишни потрошачи воде и хране, а светлост и ваздух лакше продиру у унутрашњост круне.

Превише касна зелена резидба не даје жељене резултате, као ни одстрањивање веће масе лишћа.

Зеленом резидбом одстрањују се младари који се развијају непосредно уз вршне младаре примарних и секундарних грана и сви они који су бујни, а нису потребни воћки. Такви младари препознају се по томе што избијају са горњих страна грана и бујнији су од осталих, или избијају под оштрим углом на водилици.

За формирање узгојних облика зеленом резидбом потенцира се пораст жељених младара, од којих ће се формирати основне и секундарне гране, као и сама продужница. Обавља се када младари достигну 5 до 10 цм, а то је обично у првој декади маја. Овом резидбом одстрањују се или закидају врхови младара који се развијају непосредно уз вршне младаре основних грана и водилице, а и бујни младари који нису потребни за формирање скелета.

Обавезна мера у интензивној производњи јабуке

У интензивној производњи јабуке зелена резидба је обавезна и неизоставна мера. Утиче на развој стабла и смањује бујност, омогућава бољу осветљеност, те самим тим и бољу обојеност. Након обављене летње резидбе мања је потреба за зимском. Код младих засада предност треба дати повијању грана.

Зелена резидба посебно се препоручује за бујне сорте јабука, попут глостера, фуџија, елстара, грени смита, декосте, ред јонапринса и сличних. Ова резидба долази до изражаја само ако се изведе правовремено.

Препорука је да се младари орезују по завршетку активног вегетативног раста, обично у другој половини јуна и почетком јула. Према нашим истраживањима, то је боље урадити у другој или трећој декади августа, јер тада изведена резидба депресивно делује на пораст, а диференцирање цветних зачетака је боље за наредну годину. Орезане воћке вишкове хранива користе за даљи развитак плодова и образовање родних пупољака за наредну годину. Због смањене влаге у земљишту и високе температуре ваздуха у току лета, воћке интензивно дишу. Зато је потребно да се одстрани и један део лишћа. Тако се преостало лишће нормално снабдева водом и храном.

Утицај зелене резидбе на потенцијалну родност пупољака јабуке

СортаБрој пупољака са цветним зачецима (%)
Зелена резидбаКонтрола
Ајдаред50,839,1
Елстар50,039,2
Глостер10,27,6
Јонаголд59,843,8

Имајући у виду високе темпертатуре у тређој декади јула, треба бити опрезан са зеленом резидбом и померити је за другу декаду августа, када прође период високих температура, јер би резидба у то време утицала додатно на појаву ожеготина на плодовима, поготову у засадима која немају противградну мрежу.

Табела десно служи као оријентација колико се стабла, старости између две и пет година, могу оптеретити. Притом се претпоставља да је коришћен квалитетан сертификован садни материјал са 7 до 9 превремених гранчица, као и добро развијеним стаблима.

Прво треба отклонити лоше оплођене и једнострано развијене плодове, као и плодове са смеђим флекама. Препоручујемо следећи редослед проређивања: фуџи, црвени делишес спур, гала, елстар, pink lady, бребурн, црвени делишес стандард и друге сорте.

Летња резидба кајсије

Летња резидба кајсије изводи се крајем јуна или у јулу, што зависи од кретања вегетације у тој години, климатских прилика, сорте и подлоге. Овом резидбом се прекраћују избили младари за 1/3 или 1/2. На тако прекраћеним младарима са стране избије неколико мешовитих превремених младара.

Тако се добија већи број цветних пупољака у круни, њихова већа отпорност на ниске температуре у току зиме и одлагање фенофазе цветања за 3 до 7 дана. На стаблима где је урађена оваква резидба интервал цветања је знатно дужи, тако да се ризик од измрзавања свих цветова смањује.

Младари који су нескраћени, развијају се у дужину. На њима се формира знатно мањи број цветних пупољака, нешто већи број на другој зони мешовите родне гранчице.

Подстицај ранијем ступању у род трешања

И у интензивној производњи трешње, зелена резидба је обавезна и неизоставна мера, посебно значајна за бујне сорте и у савременим засадима у густом склопу. Утиче на развој стабла, смањује бујност и потенцира раније ступање на род. У савременим засадима трешње резидбом треба потенцирати појаву пупољака и рађање на витим родним гранама. Ране које се стварају приликом резидбе у периоду вегетације лакше зарастају и мање су подложне нападима разних патогена, него кад се та резидба обавља у току зиме. Након извршене летње резидбе мања је потреба за зимском те је летња резидба корисна са становишта рационалнијег коришћења радне снаге. Код младих засада, предност треба дати повијању грана.

Летња резидба може успешно послужити за поправљање грешака које су направљене зимском резидбом, а да се при томе не изазове реакција воћки на резидбу.

Зеленом резидбом одстрањују се младари који се развијају непосредно уз вршне младаре примарних и секундарних грана и сви они који који су бујни, а нису потребни воћки.

Зелена резидба обавља се одмах после бербе плодова. Што су сорте раније епохе сазревања, код њих се остављају дужи патрљи изнад скраћених младара. Оваквом зеленом резидбом и ломљењем бујних младара депрестивно се делује на вегетативни пораст и тиме се директно смањује бујност воћака.