Šara Benjocki: Mi smo svi ovde kao jedna porodica, jer svi imamo samo jedan interes, a to je da sačuvamo tradiciju

Peta tribina „Žene žive i na selu“ u 2021. godini održana je u subotu 3. jula u Sajanu, u opštini Kikinda. Vredne žene ovog malog banatskog mesta i približile su posetiocima svoj rad i aktivnosti, kao i kulturu, običaje i folklor ovog kraja. Kampanju „Žene žive i na selu“ organizuju Udruženje građana HBO Color Media Events i Centar za lokalnu demokratiju, pod pokroviteljstvom Ministarstva za rad zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, u saradnji sa Color Media Communications, i uz podršku Pokrajinskog sekretarijata za zdravstvo, AMS-a i POŠTE Srbije.
Razgovarali smo sa članicama Kulturno umetnickog društva „Adi Endre“, predstavnicama sajanskog ogranka Kolping društva Srbije i učesnicama žetelačkih svečanosti koje se tradicionalno organizuju u Sajanu.
Na tribini su učestvovali: Klementina Zuberec, jedna od organizatora žetelačkih svečanosti, Abraham Ildiko, učesnica žetalačkih svečanosti, Ester Fekete, članica žirija žetalačkih svečanosti, Šara Benjocki, predsednica KUD “Adi Endre”, Brigita Keri, predsednica sajanskog ogranka Kolping društva Srbije, Monika Fekete, članica Kolping društva u Sajanu, Šara Benjocki, predsednica KUD “Adi Endre” I jedna od organizatora žetelačkih svečanosti naglasila je da se ta manifestacija održava od 1996. godine.
– Mi smo svi ovde kao jedna porodica, jer svi imamo samo jedan interes, a to je da sačuvamo tradiciju i sve ono što je naše. Izuzetno mi je drago što imamo ekipe i iz Iđoša I Kikinde, koje nam pokažu šta je njihovo tradicionalno, jer ne samo da svaki narod ima svoje običaje nego i svako selo. Ovo je prilika da na jednom mestu vidimo i upoznamo više različitih običaja – istakla je Šara.
Brigita Keri, predsednica sajanskog ogranka Kolping društva Srbije naglasila je da je osnovni cilj njihovog društva osnaživanje žena u ruralnoj sredini.-
-2001. godine ovde u Sajanu je osnovan prvi Kolping centar u Srbiji. Mi osluškujemo potrebe naših meštanki i tek tada dobijamo ideje, kada čujemo čime žene žele da se bave, mi organizujemo određenu aktivnost ili kurs. Tako smo organizovali i kurs krojenja i šivenja i dobra stvar je što kada su žene završile taj kurs, dobile su sertifikate i mogle su da se zaposle u nekim gradovima npr u Adi, Senti i drugim mestima i na taj način smo osnažili žene pošto znamo da ovde u Sajanu nema takvog posla -naglasila je Brigita.
Kampanja „Žene žive i na selu“ koja za cilj ima osnaživanje žena iz seoskih sredina Srbije, počela je 2019. godine statusnom konferencijom u Domu Narodne skupštine Republike Srbije u Beogradu.
Tokom 2019. i 2020. godine održano je 18 tribina. Razgovarali smo sa ženama u Novom Žedniku, Banatskom Velikom Selu, Gamzigradu, Lučici, Gornjoj Trepči, Begeču, Sremskoj Mitrovici , Kucuri, Novom Pazaru, Staroj Pazovi, Baču, Boki, Bačkom Jarku, Kobilju, Ravnom Selu, Aleksandrovu i Surduku, a ranije ove godine pažnja je posvećena ženama u selu Mladenovo u opštini Bačka Palanka, Elemir u u opštini Zrenjanin, Bukovac u opštini Petrovaradin I Bač u istoimenoj opštini.