Насловна ВЕСТИ Жилогриз и шиљокрилац наносе штете коштичавим воћкама

Жилогриз и шиљокрилац наносе штете коштичавим воћкама

403

Жилогриз и шиљокрилац су познате штеточине медитеранских крајева, а у последњих десет година представљају значајне штеточине и у Србији. До већих штета код нас је дошло услед повољних услова за њихово размножавање, а то су изузетно сушна и топла лета која су све чешће присутна на нашем подручју. Такође, необрађени и напуштени засади су допринели повећању њихове бројности, а самим тим и ширењу. Највећа жаришта са веома високом популацијом ових штеточина, нарочито у засадима вишања, регистровани су у регионима Ниша, Прокупља и Лесковца.

Жилогриз и шиљокрилац су штеточине коштичавих воћних врста, пре свега вишње и трешње, а потом и шљиве, брескве, кајсије и бадема. У нашој земљи највеће штете проузокују у засадима вишања. Штете причињавају ларве које се хране на корену. Нападнута стабла у почетку имају ситније листове и плодове, а гранчице на врху стабла се суше. Касније долази до сушења делова па и читавих стабала. Осушена стабла се лако ваде из земље, јер су без кореновог система.

Визуелним прегледима засада вишања и трешања у региону Ниша, Прокупља и Пирота регистровано је присуство одраслих јединки жилогриза и шиљокрилца.

У циљу сузбијања ових штеточина потребно је применити механичке, агротехничке и хемијске мере борбе:

-Коришћење здравог садног материјала приликом подизања воћњака;

-Приликом подизања нових засада третирање ископаних јама земљишним инсектицидима;

-Првих година развоја воћака третирање земљишта до 1м око стабала инсектицидима уз њихову инкорпорацију у површински слој у периоду пиљења ларви;

-На искрченим површинама не треба садити коштичаве воћне врсте најмање 3 до 5 година;

-Наводњавање и чешћа обрада земљишта у периоду пиљења ларви доприносе њиховој високој смртности;

-Заштита земљишта и приземног дела стабла пвц фолијом (мај-јул) у циљу спречавања полагања јаја;

-Уклањање и спаљивање заражених стабала и третирање рупа након вађења земљишним инсектицидима;

-Механичко сакупљање одраслих јединки и постављање ловних клопки (посуде светлијих боја са воћним соком) у циљу смањења њихове популације;

-Сузбијање одраслих јединки у току допунске исхране пре полагања јаја; Тренутно се у засадима коштичавих воћних врста спроводе хемијске мере заштите са циљем сузбијања ваши. Приликом одабира инсектицида за сузбијање ваши, нарочито у угроженим подручијима, предност треба дати инсектицидима из групе пиретроида који ће деловати и на сузбијање одраслих јединки жилогриза и шиљокрилца.

Извор: ПИС Србије