Насловна АРХИВА Б0ЖИЋНА ЗВЕЗДА: Цвеће за кућу пуну среће

Б0ЖИЋНА ЗВЕЗДА: Цвеће за кућу пуну среће

Божићна звезда је симбол лепоте и блискости. Топлина породичног дома је прва асоцијација на ову прелепу биљку која се у целом свету везује за Божић и Нову годину. Тада се осим окићеном јелком, дом украшава и овим цветом.

847

У свету је општеприхваћена као један од симбола божићног празника, иако до хришћанског света није дошла све до 18. века. У Мексику је узгајана стотинама година пре тога. Према једном веровању, божићна звезда свој привлачан изглед дугује астечкој богињи, којој је због неузвраћене љубави препукло срце. Легенда каже да је из капљица њене крви израстао ватрени цвет жаркоцрвене боје окружен тамнозеленим листићима.

Како јој продужити живот

Божићна звезда је вишегодишња биљка, у природи расте као грм висок до три метра, а као саксијска биљка порасте на висину 30 до 45 центиметара и знатно је гушћа. Оно што ми називамо цветовима у ствари су листићи – брактеје (лажни цветови црвене, жуте, наранџасте, беле и крем боје, дуги и до 25 центиметара) који окружују скоро неприметне цветове. Цвет је врло мали и састоји се од зелених или жутих бобица, сакупљених у штитасту цваст на крају гране, окружених венцем листова који у време цветања добијају сјајну и интензивну црвену боју. Улога брактеја је да различитим бојама привуку инсекте који опрашују биљку.

Овај цвет је декоративни симбол зимских празника јер цвета око Божића. Иако је бије глас да ће се тешко одржати до идућег Божића, захтева само мало ваше пажње да би се и догодине зацрвенела у пуном сјају. Кад у марту прецвета и кад почну да јој отпадају листови, све гране скратите оштрим ножем на 10 до 15 центиметара висине. Ставите је на мало хладније место (10 до 15 °Ц), склоните са директног сунца и смањите заливање.

Почетком маја биљку пресадите у нову земљу, и то у саксију исте величине или тек мало већу. Не заборавите да на дно саксије ставите дренажни слој шљунка. Умерено је заливајте до јуна, а затим је целог лета обилно и једном недељно прихрањујте течним минералним ђубривом. Од октобра биљку чувајте на тамном месту да би се формирали црвени листови.

 Уз мало неге и љубави

Цветање се изазива тако што се у касну јесен месец дана држи у тамној просторији или се прекрије платном или кутијом. Уколико до биљке допре и зрачак светлости, нарушиће се процес формирања листова. Када процвета, не сме да се помера са места, јер може да одбаци цветове, а некада и листове.

Божићној звезди је потребно мало неге и љубави да би вам унела ведрину у хладне зимске дане. Захваљујући прелепим црвеним цветовима ова биљка је изузетно популарна у време новогодишњих празника, а нарочито је добар избор као поклон.

Уколико добијете божићну звезду или ако планирате да је поклоните, имајте у виду следеће савете:

– Највећи непријатељ божићне звезде је хладноћа.

– Чувајте ово цвеће на светлом месту, али даље од извора топлоте,

– Када донесете биљку кући, оставите је двадесетак минута у води, па оцедите,

– После иницијалног потапања, земљу држите умерено суву, јер превише воде   изазива опадање лишћа,

– Једном месечно прихрањујте биљку.

Добро јутро број 560 – Децембар 2018.