Насловна АРХИВА БОЉЕ СПРЕЧИТИ НЕГО ЛЕЧИТИ: Најезду паразита и штеточина

БОЉЕ СПРЕЧИТИ НЕГО ЛЕЧИТИ: Најезду паразита и штеточина

Воћњаке у овом периоду ваља често обилазити и прегледати, а температуру и влажност обавезно пратити јер сада је време највеће активности фитопатогених паразита и штетних инсеката

653
Фото: Pixabay

Мај је месец интензивне заштите хемијским препаратима у засадима скоро свих воћних врста. Топло и још увек влажно време одговарају воћкама, али и болестима и штеточинама које оштећују, па чак и уништавају младе плодове и сочне листове.
Број прскања и избор препарата зависе од воћне врсте и степена заразе, односно оштећења. Неке воћке се штите једном, а понеке и више пута.

Пепелница и краставост узимају данак

У засадима јабука и крушака, без обзира на сорту и време сазревања, наставља се заштита од гљива проузроковача пепелнице (Podosphaera leucotricha) и чађаве краставости (Venturia inaeljalis), а активни су и лисни минери, јабукин смотавац, лисне ваши и још неки, мање штетни инсекти, а на крушкама – крушкина бува.
На гљиву проузроковача чађаве краставости подједнако су осетљиви листови и плодови. У овом периоду најбоље резултате у заштити даје превентивна примена фунгицида који спречавају заразу и штете. Најширу примену имају фунгициди на бази бакар-хидроксида, манкозеба, фолпета, каптана. Препарати Score 250 EC, Clarinet, Luna ed`pirience и Zato 50 NjG могу спречити ширење болести и када се примене највише два дана после остварене заразе, и комбинују са фунгицидима превентивног деловања.

Сви ови фунгициди успешно штите и крушку од чађаве краставости (Venturia pirina).

У овом периоду јабука се од пепелнице штити фунгицидима системичног деловања, какви су Акорд (сва три), Folicur 250 ENj, Nimrod 25 EC, Topas 100 EC, Sekvenca, Ventor i Impact 25 SC, Clarinet, Tercel, Embrelia 140 SC, Nijansa NjG, Score 250 EC, Riza 250 EC, који истовремено воћке штите и од краставости. Због високих температура и фенолошких фаза кроз које у овом периоду јабука пролази, треба избегавати препарате на бази сумпора.

Корисна мера за сузбијање пепелнице у мањим воћњацима је механичко уклањање белих младара. Чим се одрежу ставе се у најлон врећу, изнесу из засада и спале.
Ако се током прегледа уоче знаци бактериозне пламењаче, све заражене делове треба одрезати, сакупити у врећицу и спалити изван воћњака. Ако се болест открије на деблу, ваља потражити савет стручњака да би се воћке најсигурније заштитиле.

Фото: Pixabay

Уништавати лисне ваши

Мај је време лисних вашију. Топло и влажно време скраћује период потребан за развој једне генерације, тако да се оне брзо смењују. Уз то, одговара им и обиље младих, сочних листова и плодова. За заштиту се могу користити Talstar 10 EC, Futocid EC, Fobos SC, Bifenicus, Mospilan 20 SG, Zlatospilan, Kastrel, Perfekthion, Dimetogal, Sistemin 40 EC, Fosfamid 40 EC, Bevetod 40 EC, Сви они воћке квалитетно штите и од лисних минера, јабукиног мољца, јабукиног смотавца и покретних стадијума штитастих вашију, али и од других, мање штетних инсеката.

Лисне ваши праве колоније на најмлађим деловима воћака, где их треба и тражити. Минере откривају „мине“ у листовима, а смотавци се убушују у младе плодове.
Иначе, лисне ваши треба сузбијати и на крушкама. Али, овим воћкама несумњиво највећу штету наноси крушкина бува. Најбоље време за прскање је када се на наличју листова открију наранџаста јаја и први ларвени стадијуми. Сигурна заштита се постиже применом инсектицида Abastate (сва три), Apache 50 NjG, Harpun, Lascar, Movento 100 SC, Tonus ekstra. Сви ови инсектициди крушку штете и од лисних вашију.

У овом месецу вишњама, али и трешњама највећу штету може да направи гљива Blumeriela japii, проузроковач пегавости листова. Ако се зараза не спречи на време, паразит може да уништи род и за наредну вегетацију, па чак, у изузетним случајевима, и да осуши воћке. Од фуннгицида ефикасни су Mystic PRO 500 EC, Zamir, Sekvenca, Mirage 45 EC, Octave, Lentos 400, Bravo 720 SC, а сви они истовремено спречавају развој проузроковача трулежи плодова. Код раних сорти трешања посебну пажњу ваља обратити на керенцу.
Уколико се ове воћне врсте не заштите правовремено и болест се отме контроли, одмах после бербе ваљало би их опрскати фунгицидом Feniks. На тај начин ће се зауставити ширење болести, спречити летње опадања листова и изнуривање воћака новим листањем. Ако се то догоди, оне неће формирати цветне пупољке и неспремне ће ући у зиму.

Највећа штеточина трешања је трешњина мува, која, када се оберу трешње, јаја полаже на плодове вишања. Зато треба пратити њен лет и воћке заштитити у право време. Вишњу и трешњу не заобилазе ни лисне ваши. Сви инсектициди употребљени у заштити од трешњине муве, воћке штите и од ових инсеката.

С.М.

Добро јутро број 541 – Мај 2017.