Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ БОРОВНИЦА СВЕ УГРОЖЕНИЈА: Како да препознате и умањите штету у засаду

БОРОВНИЦА СВЕ УГРОЖЕНИЈА: Како да препознате и умањите штету у засаду

828

Пише: Светлана Мујановић

Последњих година у Србији све је више савремених комерцијалних плантажа боровнице. Због велике инвестиције и значајне добити, здравствено стање ових бобичастих воћака најчешће је под надзором стручњака. Али, ни мале засаде на окућницама не ваља препустити на милост и немилост болестима и штеточинама. Да се не бисте патили с непозваним посетиоцима које и не познајете, покушаћемо да вас упознамо с оним који у нашим крајевима најчешће могу нанети мању или већу штету овим воћкама.

Боровница је врло дуговечна биљка и може да се бере и до 20 година. Најбоље успева на влажним стаништима и киселом земљишту. Због специфичног кореновог система веома је осетљива и на сушу, па је треба редовно заливати, како би остала витална и лакше се борила, првенствено с паразитима. Дипломирана инжењерка Славица Стојкић, саветодавац у Смедереву, која је често у прилици да помаже произвођачима боровнице у том крају, помогла нам је да сачинимо ову препоруку.

Најчешћа претња је пламењача

Пламењача (проузроковач Phomopsis vaccinii) најпознатија је и најчешћа болест боровнице. У јако зараженим засадима може довести до увенућа и сушења младих изданака. Знаци заразе прво се уоче на врху, па се спуштају према корену. Срж биљке и младе гране губе боју, а оболели зрели изданци могу изненада да увену и пропадну усред лета. Знак за узбуну је моменат када се открију први увенули изданци. Симптоми су специфични, јер преостали део биљке изгледа здраво. Да би се спречиле штете, најбоље је уклонити сасушене изданке и заражени материјал спалити, а преостали део воћке детаљно прегледати. Ако се на гранчицама, лишћу и плодовима уоче пеге величине 2 мм до 20 мм, са сигурношћу се може казати да је воћке заразила пламењача. Зараза је појачана у кишовитим годинама, јер паразиту одговара влажно и топло време. Болест се сузбија превентивним прскањима препаратима какви су Квадрис, Ортива, Азака, Квин, Сигнум, Маркиз WG…

Рђа стабла и листова следећи је паразит који, поред пламењаче, заражава ове воћке. Откривају је мрке пеге, величине два-три милиметра, које се постепено шире и могу захватити читав жбун боровнице. Највећа опасност је крајем пролећа и почетком лета. Гљива смањује принос и квалитет плодова. За заштиту се користе исти препарати као и против пламењаче.

Антракноза (Colletotrichum gleiosporioides) углавном се јавља у годинама с обилним падавинама и вишим температурама и заражава бобице – од формирања до зрења, а прво се открива на врховима бобица. Током сазревања, инфицирана места постају благо улегнута и наборана. У условима повишене влажности, на тим местима развија се слој ружичастих, слузавих спора. Заштита је идентична као и она против пламењаче.

Ботритис (проузроковач Botrytis cinerea) може да нападне цветове и младе гранчице, а биљке су најугроженије у пролеће, неколико дана после кишног и магловитог времена. Осетљиви су и плодови, али они који сазревају или су већ потпуно зрели. Заражени цветови, као и младе гране, пропадају, попримају мрку боју, а прекрива их мрка маса спора гљиве. Заштита треба да буде превентивна, да се смањи ђубрење азотним ђубривима, како би се успорио вегетативни пораст и формирање пуно листова, и директна – хемијским препаратима из групе ботритицида. Почетком вегетације, ако је време повољно за развој ботритиса, воћке у периоду бубрења, а пре отварања пупољака, ваља опрскати фунгицидима на бази каптана.

Изданци вену због монилиније

Монилинија (проузроковач Monilinia vaccinii corymbosi) изазива вењење младих изданака који убрзо попримају мрку боју и пропадају. Делује као да их је оштетио мраз, па воћари не реагују на време и зараза се отме контроли. Када је реч о монилинији, ткиво у основи цветних гроздова изгледа воденасто, тамно је, а плодови, који се развију из таквих цветова, тамносмеђе су или крем боје, спајају се у чврсту чауру и слободно падају са жбуна. Монилинија се може и хемијски сузбити прскањем хлороталонилом – препарати Браво 720 СЦ, Дакофло 720 СЦ, Елект 500, Одеон… у размаку од седам до десет дана од појаве пупољака до пуног цветања. Азоксистробин (препоручен за заштиту од пламењаче) такође може бити ефикасан, али га не треба користити у близини засада јабуке, због његове изражене фитотоксичности. Препоручује се да се за свако прскање користи фунгицид са другом активном материјом, а потребно је набавити препарате из барем три различите групе.

Трулеж корена најчешће се јавља на биљкама посађеним на земљишту с лошом дренажом. Заражене биљке комплетно пропадају, а болест откривају жути и црвени листови, чије ивице понекад делују спаљено и спарушено. Оно што потом следи је кржљање и пропадање биљке. Најбоља заштита је превентива: здраве саднице и узгој боровнице на издигнутим лејама и побољшана дренажа земљишта. Средства на бази фосетил алуминијума (Алиет флеш, Легат СП, Фосал 80 ВП) могу до извесне мере помоћи у контроли болести.

Цветојед, смотавац плода боровнице, лисни минери, штитасте ваши, рутава буба, а у време цветања и ериофидне гриње такође могу да нанесу велике штете боровници.

Многе од ових болести и штеточина могу се контролисати, или се адекватном негом и применом неопходних агротехничких мера њихова бројност своди на минимум. То су редовно заливање, проветравање жбуна правилном резидбом, уништавање корова… Ако се болести и штеточине ипак појаве, не треба оклевати, већ воћке заштитити неким од препоручених препарата. Посебно се наглашава значај третирања засада одмах после бербе. Није наодмет напоменути да се саднице купују само у расадницима који дају сертификат о здравственој исправности садног материјала.

Не заобилазе је ни вируси

Боровници штету праве и вируси. То су микроскопски мали организми, против којих нема директног лека. Када се зна да их најчешће преносе ваши, јасно је да „заштитарски млаз“ ваља усмерити на уништавање ових штеточина. Најопаснија вироза је болест коју изазива вирус сушења боровнице (БИСВ). Он може проузроковати озбиљна оштећења цвета и листа. Симптоми се појављују током цветања. У погледу интензитета варирају од сушења цветова до појаве некротичних шара на листовима, при чему се и до 10 цм листа потпуно осуши. Код неких сорти симптоми или нису уочљиви или је на зрелијим листовима приметна само хлороза листа. Вирус се може за само неколико дана проширити по читавом засаду, јер га преносе лисне ваши.