Насловна ТЕМЕ ЗДРАВА ХРАНА Dezinfekcija zemljišta bez hemije

Dezinfekcija zemljišta bez hemije

Органска производња поврћа у затвореном простору

577
Фото: Pixabay

Intenzivna proizvodnja povrća u zatvorenom prostoru zahteva čestu zamenu supstrata – zemljišta, ili njegovu dezinfekciju pred svaku sezonu. Supstrat se teško zamenjuje, a dezinfekcija hemijskim preparatima, posebno u objektima koji su u sistemu organske poljoprivrede, nije dozvoljena.

To ne znači da zemljište treba da ostane puno parazita, prouzrokovača bolesti, štetnih insekata i nematoda. Ono se i te kako može valjano dezinfikovati bez upotrebe hemijskih preparata, a nije potrebna ni skupa oprema za puštanje vodene pare. Dovoljno je da se iskoristi sunčeva energija u najtoplijim mesecima u godini – da se primeni solarizacija.

Čišćenje, đubrenje, zalivanje…

Sunčevi zraci će biti dobar dezinficijens, a efekat dugotrajniji, kada se radi u čistom plasteniku. Prvi uslov za uspeh je detaljno spremanje objekta. Valja opajati krov i izbaciti sve štetne insekte koji su na njemu pronašli utočište.

Drugi korak je mehaničko uklanjanje svih biljnih otpadaka iz završene sezone. Oni se moraju izneti, i, ako su zdravi, odložiti u kompostarnik, ili, u protivnom, spaliti.

Sledi unošenje organskih đubriva i oranje na dubinu 30 do 40 centimetara. Za dan-dva, kada se zemljište prirodno malo slegne, valja ga fino usitniti i poravnati. Posle toga se dobro zalije tako da bude provlažen sloj zemlje do dubine od 60 centimetara, i prekrije polietilenskom folijom, pazeći da ni centimetar tla ne ostane nepokriven. Plastenik se zatvori i ostane tako dvadesetak dana. Nov ciklus proizvodnje  može da počne čim se skine folija jer nema nikakvih rezidualnih ostataka od hemijskih preparata. U skladu s ovom metodom mogu da se dezinfikuju i parcele na otvorenom polju.

Sunce uništava većinu parazita i insekata

Brojni ogledi su pokazali da je primenom ove metode temperatura zemljišta ispod folije, na samoj površini,  za više od 20 Celzijusovih stepeni viša nego bez polietilenskog pokrivača. Sa dubinom, razlika se smanjuje, ali je evidentna čak i na pola metra.

Solarizacijom tokom najtoplijih meseci u godini uništi se većina parazitnih organizama prouzrokovača bolesti, koji se održavaju u zemljištu. Ipak, sunčevi zraci najveći efekat imaju na nematode, sitne, slobodnim okom jedva vidljive insekte, ali velike štetočine. Neke vrste potpuno eliminiše, a kod većine «propusti» tek poneku nematodu.

Sve plastične folije su dobre. Ipak, prednost treba dati prozirnim i tanjim. Tokom letnjih dana nebo je vedro i temperatura vazduha visoka. Sunčevi zraci lakše i brže prodiru kroz prozirne folije i za kratko vreme povećavaju temperaturu zemljišta koja je smrtonosna za sve nepoželjne stanovnike u njemu, kao i seme korova i tek iznikle korove.

Osim pravilnog izbora folije, na uspeh solarizacije utiče i vlaga, koja bolje prenosi temperaturu na dublje slojeve zemlje.

Prednosti solarizacije

Izlaganje zemljišta suncu kao dezinficijensu ima mnogo prednosti u odnosu na hemijske metode. Ukratko: na takvom zemljištu se može proizvoditi po principima organske poljoprivrede, nema karence – može se sejati odmah sutradan posle uklanjanja folije. Izlaganje tla suncu poboljšava ishranu biljaka povećanjem pristupačnosti azota i drugih esencijalnih hranjivih materija. Jednostavno i efikasno se kontrolišu bolesti, korovi, zemljišni insekti. Maksimalno zagrevanje zemljišta će biti kada mu je folija blizu. Zbog toga je važno da je područje koje se „tretira“ bez korova, ostataka biljne mase, i bez velikih grudvi koje će podići foliju od površine, a mogu je čak i oštetiti, a vazduh, koji se nađe između zemlje i folije, samo će umanjiti efekat solarizacije.

S. Mujanović

Dobro jutro broj 568 – Avgust 2019.