Насловна ТЕМЕ ЗДРАВА ХРАНА Дезинфекција земљишта без хемије

Дезинфекција земљишта без хемије

Органска производња поврћа у затвореном простору

592
Фото: Pixabay

Интензивна производња поврћа у затвореном простору захтева честу замену супстрата – земљишта, или његову дезинфекцију пред сваку сезону. Супстрат се тешко замењује, а дезинфекција хемијским препаратима, посебно у објектима који су у систему органске пољопривреде, није дозвољена.

То не значи да земљиште треба да остане пуно паразита, проузроковача болести, штетних инсеката и нематода. Оно се и те како може ваљано дезинфиковати без употребе хемијских препарата, а није потребна ни скупа опрема за пуштање водене паре. Довољно је да се искористи сунчева енергија у најтоплијим месецима у години – да се примени соларизација.

Чишћење, ђубрење, заливање…

Сунчеви зраци ће бити добар дезинфицијенс, а ефекат дуготрајнији, када се ради у чистом пластенику. Први услов за успех је детаљно спремање објекта. Ваља опајати кров и избацити све штетне инсекте који су на њему пронашли уточиште.

Други корак је механичко уклањање свих биљних отпадака из завршене сезоне. Они се морају изнети, и, ако су здрави, одложити у компостарник, или, у противном, спалити.

Следи уношење органских ђубрива и орање на дубину 30 до 40 центиметара. За дан-два, када се земљиште природно мало слегне, ваља га фино уситнити и поравнати. После тога се добро залије тако да буде провлажен слој земље до дубине од 60 центиметара, и прекрије полиетиленском фолијом, пазећи да ни центиметар тла не остане непокривен. Пластеник се затвори и остане тако двадесетак дана. Нов циклус производње  може да почне чим се скине фолија јер нема никаквих резидуалних остатака од хемијских препарата. У складу с овом методом могу да се дезинфикују и парцеле на отвореном пољу.

Сунце уништава већину паразита и инсеката

Бројни огледи су показали да је применом ове методе температура земљишта испод фолије, на самој површини,  за више од 20 Целзијусових степени виша него без полиетиленског покривача. Са дубином, разлика се смањује, али је евидентна чак и на пола метра.

Соларизацијом током најтоплијих месеци у години уништи се већина паразитних организама проузроковача болести, који се одржавају у земљишту. Ипак, сунчеви зраци највећи ефекат имају на нематоде, ситне, слободним оком једва видљиве инсекте, али велике штеточине. Неке врсте потпуно елиминише, а код већине «пропусти» тек понеку нематоду.

Све пластичне фолије су добре. Ипак, предност треба дати прозирним и тањим. Током летњих дана небо је ведро и температура ваздуха висока. Сунчеви зраци лакше и брже продиру кроз прозирне фолије и за кратко време повећавају температуру земљишта која је смртоносна за све непожељне становнике у њему, као и семе корова и тек изникле корове.

Осим правилног избора фолије, на успех соларизације утиче и влага, која боље преноси температуру на дубље слојеве земље.

Предности соларизације

Излагање земљишта сунцу као дезинфицијенсу има много предности у односу на хемијске методе. Укратко: на таквом земљишту се може производити по принципима органске пољопривреде, нема каренце – може се сејати одмах сутрадан после уклањања фолије. Излагање тла сунцу побољшава исхрану биљака повећањем приступачности азота и других есенцијалних храњивих материја. Једноставно и ефикасно се контролишу болести, корови, земљишни инсекти. Максимално загревање земљишта ће бити када му је фолија близу. Због тога је важно да је подручје које се „третира“ без корова, остатака биљне масе, и без великих грудви које ће подићи фолију од површине, а могу је чак и оштетити, а ваздух, који се нађе између земље и фолије, само ће умањити ефекат соларизације.

С. Мујановић

Добро јутро број 568 – Август 2019.