Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Добар род и здрав плод бране се у мају

Добар род и здрав плод бране се у мају

804

Пише: Светлана Мујановић

Значај мајске заштите воћака постаје видљив тек током бербе. Није свеједно да ли ће плодови бити флекави, црвљиви и трули, или здрави, лепо обојени и крупни. То не значи да прскалице треба свакодневно да пролазе кроз воћњаке. Правило је да се засади пре сваког прскања прегледају, да се прате фенолошке фазе развоја воћака, контролишу температура и влажност, а пре свега ваља познавати паразите – проузроковаче болести на воћкама и штетне инсекте који могу да умање квалитет плодова.

Који се то паразити и штеточине у мају могу очекивати у воћњацима и због којих би требало опрскати воћке?

Два мајска прскања, али каква?

Јабуке и крушке, без обзира на сорту, а у зависности од локалитета, током маја налазе се у фази формирања плодова величине лешника, па је потребно наставити заштиту од проузроковача чађаве краставости плодова и пегавости листа (Venturia inaequalis) и проузроковача пепелнице (Podosphaera leucotricha). За сузбијање чађаве краставости могу се користити превентивни фунгициди као што су Мерпан, Дитан М-45, Цирам, Манкогал, Метод и други, а њима треба додати и фунгицид ефикасан у заштити од пепелнице, а то могу бити Топас 100-ЕЦ, Систан 240-ЕЦ и слични.

У овој фази развоја, на јабукама се могу наћи лисне ваши, лисни минери, јабукин смотавац, воћне пипе и други, најчешће у стадијуму одраслих инсеката који су презимели, и који још нису стигли да развију прву генерацију, па се препоручује да се у раствор фунгицида дода и неки инсектицид попут Нурела-Д, Тонуса, Актаре, Конфидора, Диметогала, Афинекса.

У зависности од локалитета, крушка се налази у фази формираних плодова различите величине, па је потребно наставити заштиту против проузроковача чађаве краставости плодова и пегавости листа и штеточина. За сузбијање чађаве краставости може се користити један од препарата као што су Антракол, Мерпан, Манкогал, Дитан, Делан, док су у заштити од штетних инсеката ефикасни Перфектион или Диметогал. Крушкина бува је и даље активна, па се препоручује да се раствору већ одабраних препарата дода и инсектицид ефикасан у заштити од ове сићушне напасти. То могу бити Вертимек, Абастате или неки други. Најчешће су неопходна два прскања у размаку од петнаестак дана, а раствор за сваку следећу заштиту припрема се од препарата на бази других активних материја.

You need to be logged in to view the rest of the content. Please . Not a Member? Join Us