Насловна ТЕМЕ ЗЕЛЕНИЛО Гљиве им умањују лепоту

Гљиве им умањују лепоту

280

Прва асоцијација на име божићна звезда је биљка раскошне „крошње“ чији је једини задатак да буде здрава и лепа. Ипак, понекад и она постане мета паразитa, проузроковачa трулежи. Које то болести руже ову лепотицу чули смо од дипломираног инжењера Бранка Галовића, саватодаваца за заштиту биља у ПСС служби у Краљеву.

– Божићна звезда оболева од трулежи корена, врата корена и базалног дела стабла које изазивају земљишне фитопатогене гљиве као што су: Pythium ultimum, Rhizoctonia solani, Botritis cinerea и Phytophtora sp – указује инж Галовић.

Pythium ultimum је заражава најчешће у рану јесен када се ожиљавају резнице. На старијим биљкама заражени корени су тамносмеђе боје, док болесне биљке на дневним температурама често свену, али се ноћу опораве. Ако дуже преживе, прерано цветају и губе листове.

Лисна пегавост и рак стабљике

Паразити могу да заразе еуфорбију од узимања резница и садње у расаднику, па док се као украс не унесе у дом.

Расадничари, како примећује наш саговорник, имају „оштрије“ око и лакше препознају болесне биљке и са њих не узимају резнице, а у лејама, док их ожиљавају, штите их одговарајућим фунгицидима. Прво се уклоне болесне резнице а здраве се опрскају раствором фунгицида Превикур 607-СЛ.

Лепоту старијих звезда најчешће нарушава Rhizoctonia solani, откривају је лисна пегавост или рак стабљике, када доњи део постаје тамносмеђ и сасуши се.

На листовима настају суве, смеђе пеге неправилног облика. Када је у просторији топло и влажно на пегама се развија светлосмеђи плик и таквим биљкама, ако се на време не заштите, обично нема спаса, оне увену. Прво се уклањају сви болесни делови, који могу, да се еуфорбија не уништи, па се остатак залије превикуром.

Сива плесан из стакленика

Сива плесан коју изазива гљива Botritis cinerea, заражава звезду у свим развојним фазама. Ипак, најосетљивије су потпуно развијене биљке спремне за продају. Сигурни знаци заразе су смеђе пеге на ивици листова и на брактејама. На пегама се временом развије сивкаста превлака од репродуктивних органа гљиве.

Ова болест се редовно јавља у стакленицима где није добро регулисано проветравање, јер гљиви погодује висока релативна влажност ваздуха, чак и преко 90 процената, док температура није толико важна, подједнако добро се развија и на један, али и на 30 степени. Најефикаснија заштита је превентива, редовно проветравање како би се смањила релативна влажност ваздуха. Ако се пеге ипак појаве биљку je потребно опрскати фунгицидом Телдор 500-СЦ.

Phytophtora nicotiana је опаснија за старије биљке. Први знаци болести се виде на корену који потамни. На доњем делу стабљике стварају се тамноцрвена влажна удубљења, која се брзо шире са стабљике на брактеје које увену. На листовима таквих биљака у почетку настају мале угласте суве сиво-смеђе пеге, које се брзо шире и захвате веће површине листа. Петељке поцрне а листови остају да висе на стабљици. Гљиви прија температура изнад 30 степени и врло висока релативна влажност ваздуха. Шири се зараженом земљом, водом и болесним биљним материјалом. Најбоља заштита је превентива, уклањају се оболеле биљке, ожиљава се у стерилном супстрату, умерено залива раствором неког од фунгицида, нпр. Превикуром.

Као по неком правилу, први знаци болести божићне звезде која се гаји у соби откривају се у зиму. Постоје хемијски препарати за ефикасну заштиту, али, сви они су за човека и кућне љубимце отровни и цвеће се не може прскати у затвореној просторији. Ипак, постоји решење. Инж Галовић саветује да се саксија изнесе из собе у ходник у згради, да се залије раствором фунгицида и сачека да земља упије раствор. Друга могућност је да се касно увече унесе у купатило, у каду или туш кабину и у њој залије. Ако биљка треба да се опрска, узме се велика провидна кеса и при врху направи мали отвор кроз који ће моћи да уђе распрскивач прскалице. И то може да се ради на ходнику зграде или у купатилу, касно увече када већина комшија спава.

Пише: Светлана Мујановић