Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Глодари окупирају њиве, проверите број рупа на време!

Глодари окупирају њиве, проверите број рупа на време!

307

У Шумадијском округу ратарима се препоручује да обрате пажњу на бројност глодара на њивама, иако је сетва озимих усева обављена тек на малом броју парцела. За сада на скали бројности присуство глодара у овом региону се оцењује као врло ниска до ниска.

„Препоручује се опрез у наредном периоду,  јер ће пољски мишеви и волухарице након сетве и ницања усева прећи на засејане парцеле и хранити се младим биљкама. Осим стрнина и луцерке, угрожени су и млади воћњаци. Најпоузданији метод за одређивање бројности је обилазак њива и број уочених рупа. Када број рупа пређе од 10 до 50 у случају пољског миша, и од 10 до 500 активних рупа за волухарицу, по хектару, потребно је реаговати постављањем отровних мамаца“, саопштено је из ПССС Крагујевац.

Број активних рупа за утврђивање бројности пољских глодара дели се на пет категорија, а описно од врло ниске до врло високе.

I категорија или врло ниска:

Пољски миш – до 10 рупа

Пољска волухарица – до 10 рупа

II категорија или ниска:

Пољски миш 10 до 50

Пољска волухарица 10 до 500

III категорија или средња:

Пољски миш од 50 до 500

Пољска волухарица 500 до 5000

IV категорија или висока:

Пољски миш 500 до 2000

Пољска волухарица 5000 до 20 000

V категорија или врло висока:

Пољски миш  2 000 до 10 000

Пољска волухарица 20 000 до 50 000

Рупе ова два глодара се разликују тако што око улаза у рупу волухарице постоје утабане стазе, док их код пољског миша нема. Активне од неактивних рупа се разликују тако што се отвори затрпају земљом, па се поново обиђу за неколико дана.

„Уколико број рупа пређе II категорију стављају се мамци, који се затрпају, како се не би отровале домаће животиње или дивљач. Бројност глодара на пољима може да се смањи и чешћу обраду земљишта, заоравање жетвених остатака и уништавање корова. Такође, треба очувати врзине, шумарке и избегавати непотребну сечу стабала, на којима обитавају птице грабљивице, које су природни непријатељи глодара“, каже Лидија Вуловић, заштитар биља у ПССС Крагујевац.

Текст: Биљана Ненковић