Насловна ВЕСТИ2 Гоџи бобице се користе и у медицини

Гоџи бобице се користе и у медицини

361

Чим је Ненад Здравковић из села Рождаце, код Врања, обезбедио сталног купца за своје црвене гоџи бобице, које производи на 24 ара у близини своје куће, одмах је новим садницама овог воћа које је у многим земљама нашло примену у медицинске сврхе, постојећи засад повећао на 59 ари. Он ту не намерава да стане јер је његов купац који се бави прерадом овог воћа изразио жељу да од њега у наредном периоду откупљује много веће количине од ове коју тренутно може да произведе и понуди тржишту.

„Није нам дуго требало да се договоримо око сарадње. Када два партнера у послу знају шта желе онда после све иде лако“, каже задовољно једини произвођач гоџи бобица у Пчињском округу.

Осим што је свој засад гоџи бобица повећао на 520 биљака, он га је прошле године снабдео и изворском водом коју је довео са извора удаљеног 1.500 метара. Дуго се овај произвођач припремао за реализацију овог пројекта који је сам финансирао, а када га је завршио овог пролећа је одмах поред засада направио и каптажу за прикупљање воде коју је обложио квалитетним фолијама за ову намену.

„Каптажу сам почео да пуним водом коју сам јесенас довео са удаљеног извора, али и са још једног извора који се налази на 80 метара од моје куће, а који смо до сада користили за кућне потребштине. У њу може да стане укупно 250.000 литара воде, што значи да могу током сезоне да заливам све засаде на свом имању од око три хектара које се простире одмах поред ње.“

У вредност ове инвестиције уверио се већ овог лета када је због тромесечне суше постојала опасност да изгуби целокупан род у свом засаду гоџи бобица упркос томе што је уложио много труда и рада. То би се и догодило да није почео да залива саднице и тако успео да спаси део рода.

„Да сам имао инсталиран систем за заливање који ради по принципу кап по кап имао бих далеко боље резултате“, тврди Здравковић.

Отуда он планира да идуће године кроз цео свој засад спроведе овај систем за наводњавање. Жели да постави и соларне панеле. Каже да сада када им пада цена на тржишту, може и он да их постави, а помоћу којих ће да покрене пумпу за наводњавање засада, али и кућне потребе.

Идуће године ће у потпуности прећи и на органску производњу овог воћа. То му је потврдила и комисија која је летос дошла на лице места да провери да ли је у последњој години конверзије испунио све услове који ће му у наредној омогућити прелазак на овакав вид производње. То му није било нимало тешко с обзиром да живи у еколошки чистој средини.

„Са гоџи бобицама произведеним на органски начин имам шансу да на тржиште остварим највећу могућу цену што је и мој превасхдни циљ. Искрено се надам да ћу у наступајућој години остварити много више рода него у претходним. Уколико се то деси моћи ћу да у пракси реализујем још неке своје планове“, каже амбициозни Здравковић.

Извор: Агроклуб

Фото: Pixabay