Насловна ТЕМЕ ЗДРАВА ХРАНА Из баште  – у тањир

Из баште  – у тањир

332

Без обзира на то да ли смо га сами узгајили, што је најукусније, или смо га купили на пијаци, у маркетима или пиљарницама, јун је време да уживамо у укусним плодовима младог поврћа.

Келераба – јабука повртњака

Укусна келераба део је породице купусњача, али осим листова, мало шта заједничко има са сродним лиснатим поврћем. Необична је због стабљике и плода у облику јабуке, из којег расту лиснате петељке. Иако ово поврће помало подсећа и на корен ископан из земље, главни јестиви део келерабе је у ствари стабло.

У исхрани се највише користи док је млада, тада је врло сочна, мека и укусна, па се од ње праве разне салате, док се старија кува, динста или пече. Ако има и листова, потребно је да се одсеку и чувају посебно. У случају да су свежи – тврђи и зелени, могу се припремити и они, али је пожељно да то буде у року од неколико дана од куповине. Чува се неопрана, у најлонској кеси у фрижидеру. Тако може недељу дана остати свежа, не губећи хранљиве материје. На дуже време чува се у замрзивачу, опрана, просушена, али не и ољуштена.

Најбоље је јести свежу келерабу, јер термичком обрадом губи на садржају витамина Ц.  Од келерабе се припрема и занимљив деликатес – ситно исецкана келераба с маслинама, маслиновим уљем и свеже исцеђеним соком од лимуна, а послужује се и уз предјело и главно јело.

Чорба од келерабе

Ово, на први поглед једноставно јело, у рукама правих мајстора свог заната, постаје специјалитет. Узмете један већи црни лук, ситно исечете и продинстате на мало маслиновог уља. Затим додате две келерабе, по могућству заједно с листовима ако су свежи, које сте претходно исекли на ситне коцкице. Долијте воду и кувајте да омекша. Бибер и со додајте пред крај кувања. Када се скува, измиксајте штапним миксером и вратите на кратко да “баци кључ“. На крају додајте још мало ситно исечене мајчине душице. Послужите уз кисело млеко.

Купусов цвет – броколи

Броколи је члан породице купуса и најсличнији је карфиолу. Сматра се да ова биљка потиче из Италије, а Италијани је називају „броколо“, што буквално значи – купусов цвет.

Има више врста ове биљке, а код нас се најчешће може наћи плод који је лепе зелене боје, ни тамне ни светле, налик уобичајеној боји зелене салате. Ако приметите неке жуте делове на „цвећу“ броколија, можете бити сигурни да је плод презрео и да неће бити укусан.

Када сте убрали или купили добар свеж плод, можете га чувати у отвореној пластичној посуди у фрижидеру, и тако вам може стајати и до недељу дана. Али, немојте га опрати пре него што га ставите у фрижидер, јер би вода на површини утицала на то да раније изгуби свежину и хранљивост. Боље је да га оперете пре саме припреме. Броколи можете сачувати и у замрзивачу – очишћен, тако замрзнут може се одржати до годину дана. Скуван броколи не може дуго остати укусан, као и већина другог поврћа – сме да стоји само неколико дана у фрижидеру.

Начин припреме који препоручујемо је кратко кување. Дакле, у кључалу посољену воду убаците броколи, прокувајте не дуже од 4-5 минута. Још боље је да га кратко скувате на пари. На овај начин ћете сачувати највећи део хранљивих састојака и свој хрскав и леп укус и зелену боју.

Броколи салата с јогуртом

Пошто броколи у свежем стању задржава сва лековита својства, ево једног једноставног рецепта за припрему укусне броколи салате. Броколи и јогурт могу се добро комбиновати уз пилетину и друга јела с месом.

Припрема: 300 грама свежег броколија опрати, исецкати на ситније комаде и ставити их у мало дубљу посуду. Затим додати 3 чена ситно исецканог белог лука, једну кашику маслиновог уља и једну чашу јогурта. Све добро измешати и по жељи одгоре насецкати мало свежег першуна.

Кромпир је најслађи док је млад

О кромпиру се вероватно зна све. Гаји се у целом свету, прија и деци и старијима и најукуснији је и најхранљивији док је млад. Пржени, кувани, печени, као прилог или део салате, млади кромпирићи једнако су укусни како год их припремили. Ако сте се икада запитали због чега су тако слатки, ево одговора – њихов шећер још није постао скроб. Оно што их чини неодољивим јесте њихов укус, као и танка хрскава покожица. Ово укусно поврће може се наћи у сезони од априла до јула.

Када бирате младе кромпириће, најбоље је да узимате оне који су чврсти и без оштећења. Такође, кромпирићи који нису опрани могу дуже да стоје, а да се не покваре. Није их потребно љуштити, али ако баш желите, то можете учинити тако што ћете их истрљати грубљом страном сунђера или жицом за прање посуђа.

Да би задржао све добре особине, не сме се чувати у фрижидеру јер ће добити непожељан укус, али не због ниске температуре, већ због влаге у фрижидеру. Због тога младе кромпириће ваља куповати или вадити само у количини која ће се утрошити за најбоље један, а највише три дана.

Кримски кромпирићи

Потребно је: 0,5 кг младих кромпирића, 200 г листова суве сланине, 2 већа парадајза. За сос: 1 чили папричица, 3 чена белог лука, 2 црвене паприке, першун, рузмарин, со, црно вино, пола струка празилука, уље.

Припрема: Очистите кромпириће и скувајте их у сланој води. Сваки кромпир умотајте у лист сланине, поређајте у плех и пеците у рерни испод грила. Повремено окрените кромпириће да се сланиница са свих страна равномерно запече. За сос на уљу пропржите уситњен празилук и паприку исечену на ситне коцкице. Додајте исецкан бели лук, першун и рузмарин, па динстајте сос, подливајући га црним вином. На крају посолите по укусу и послужите уз кромпириће.