Насловна АРХИВА ЈАСМИН У ПАРФЕМИМА „ШАНЕЛ“

ЈАСМИН У ПАРФЕМИМА „ШАНЕЛ“

1073
Фото: Pixabay

Добром расположењу у пролеће доприноси и шаренило боја и мириса који се смењују у башти. Ружи, краљици цвећа, својом лепотом и заносним мирисом конкурише јасмин, који љубитељи зеленила називају краљем. Тај мирисни жбун зелених листова и блиставо белих цветова хиљадама година плени и заокупља машту људи од далеког Оријента до Медитерана.

– Постојбина ове биљке чији се мирисни цветови отварају увече, су Кина и Индија, где је посебно цењена – каже Јелица Марин из Сомбора, у чијем се врту на периферији овог града на северу Бачке налазе најлепше цветнице,а међу њима јасмин. – Некада је у свакој башти и на улици мирисао од раног пролећа, али је временом замењен неким савременијим и медитеранским врстама. Занимљиви су и пупољци који се брзо отварају. Кад у мом дворишту и на улици процветају, обично крајем маја и у јуну, цветови који подсећају на минијатурне руже, беле као кокице, у заносном мирису који поветарац носи низ улицу уживају и комшије – каже наша саговорница и додаје да се јасмин може гајити и у жардинијерама или саксијама, на балкону или тераси. Од њега се могу правити најлепши и најмириснији цветни „зидови“.

Фото: Pixabay

Да подсетимо: јасмин припада породици Oleaceae (маслина), са више од 200 врста. Већина су пењачице, али и грмови занимљиве крошње. Име је добио од арапско – персијске речи yасмин. У Европу је пренет око 1550. године и веома брзо се раширио по вртовима многих дворова и замкова. Гаји се у многим афричким и азијским земљама. У Италији и Француској, плантаже ове племените биљке су под контролом компаније „Шанел“. Тамо се добија најквалитетније и најскупље уље јасмина (саставни је део најквакитетијих парфема), а цветови се беру само два дана у току године у поподневним сатима, кад је енергетска и мирисна нота најизраженија.
Воли сунчана места, али добро напредује и у полусенци. Погодује му растресито хранљиво благо кисело земљиште. Добро подноси краће сушне периоде, али је потребно обилније заливање.

Подноси ниске температуре и мразеве. Међутим, док стабло не ојача (пречник 4–5 центиметара), неопходна је заштита. Обмота се сламом или неком тканином, а затим увије и ПВЦ фолијом. Јасмин се у принципу не орезује. Међутим, крајем зиме,да би се подстакло обилније цветање, скидају се само гранчице на којима су били цветови.

Д. Радивојац

Добро јутро број 542 – Јун 2017.