Насловна ТЕМЕ ЖИВОТ Jelka s busenom može da preživi praznik

Jelka s busenom može da preživi praznik

272

Procenjuje se da se pred Novu godinu u Srbiji poseče oko 200.000 mladih jelki. Kada bi one ostale u prirodi, dobili bismo svake godine šumu od skoro 100 hektara. Zato je opravdan apel ekologa, botaničara i zagovornika za zaštitu životne sredine da se pred praznike, ako već mora, kupuju jelke sa busenom, umesto sečenih. Razloga za to ima napretek.

Odsečena jelka za najduže 15 dana potpuno umire. Njene iglice se suše i prosipaju po kući i kada prođe praznično veselje i euforija, beživotno stablo pored kontejnera samo je deo tužne slike nemara.

Šansa za novi život

Umesto da drvo samo „pozajmimo“, a potom ga vratimo u prirodu, mi mladu jelku, koja tek treba da raste sečemo za vrlo kratkotrajno zadovoljstvo. Ako je tačna računica da godišnje na takav način izgubimo sto hektara šume, onda je zastrašujuće množiti taj broj sa, recimo, deset godina. Da ne idemo dalje! Okićena jelka jeste tradicija i ukras domova, ali možda bismo mogli da razmislimo kako da to pametnije uradimo – predlaže Galina Rojević, pejzažni arhitekta.

Kupovina jelke s busenom mogla bi da bude ta pametnija odluka. Mladom drvetu, pre nego što završi pored radijatora ili televizora u dnevnoj sobi ukrašeno lampionima i blještavilom, potrebno je nekoliko godina da poraste. Ako ima busen, šanse da započne novi život u dvorištu, parku ili nekoj šumi su veće, nego kad je odsečena.

Ona će dobiti šansu da nastavi život, a mi mirniju savest. Pred svaku Novu godinu Srbija šume i mnoga javno – komunalna preduzeća apeluju da se kupuju jelke sa busenom. Oni čak nude mogućnost da se posle praznika jelka vrati u rasadnik, kako bi bila posađena u prirodi, u slučaju da vlasnici nemaju zemljište – dodaje Rojević.

Birati izdržljivije – smrču ili omoriku

Busen jelke visine od 1,5 metara, koja se kupuje za praznike, trebalo bi da bude prečnika od 20 do 30 centimetara. Za one preko dva metra busen treba da bude oko 40 cm. Prilikom kupovine obratite pažnju da busen bude kompaktan, a ne rastresit.

Nije dobro ako je busen u najlonu. Najbolje je da je umotan u džak od prirodnih materijala ili u platno, čvrsto obmotan kanapom. Ako je već u najlonu, odmah ga skinite i posadite jelku u veću posudu sa zemljom. Neće smetati ako je u saksiji, imaće istu funkciju za Novu godinu – kaže Galina.

Sa kupljenom i presađenom jelkom budite obazrivi, jer ona unošenjem u kuću naglo menja klimatske uslove. Umesto vazduha iz prirode, očekuje je topao i suv vazduh. Zalivajte je dva puta nedeljno, a nije naodmet ni orošavanje, kako bi zelene iglice ostale u životu. Promenjene uslove u kući najlošije podnose domaće jelke (Abies alba). Zato se preporučuje da se za praznike biraju izdržljivije – smrča ili omorika.

Sačekati da zemlja odmrzne

Nije preporučljivo ni sa busenom držati mlado drvo u kući duže od deset dana, te bi već posle Božića moglo da se iznese u dvorište. Međutim, novogodišnje drvo s busenom posle praznika može da se zasadi napolju samo ako je temperatura iznad nule.

U slučaju jakog mraza u januaru, jelka u saksiji može da sačeka dok ne otopli, ali samo napolju ili na terasi. Kad zemlja odmrzne, a najkasnije do polovine marta dok ne krene vegetacija, jelka iz saksije može da se presadi.

Jama u koju se sadi jelka treba da bude za 20 odsto šira i dublja od busena. Dodati humus ili usitnjenu zemlju u jamu i sve dobro utabati i zaliti. Ako je novogodišnje drvo više od dva metra, potrebni su mu podupirači, dok ne ojača.

Mnogi koji i imaju volju da jelku sa busenom ponovo zasade, ne znaju kako se to radi. Zato je najbolje da pitaju, a najjednostavnije je da jelku odnesu u rasadnik ili šumarima. Tamo će joj na najbolji način pomoći da preživi. Sve je bolje nego da mlado drvo zauvek umre, umesto da raste i proizvodi kiseonik, kategorična je Galina Rojević.

Piše: Biljana Nenković