Насловна ВЕСТИ Још пола милијарде динара бесповратно за задруге

Још пола милијарде динара бесповратно за задруге

234

Министарство за бригу о селу објавило је конкурс за доделу бесповратних 500 милиона динара задругама ове године, а министар Милан Кркобабић каже да ће првих пут моћи да конкуришу и задруге на територији Косова и Метохије.

Он очекује да ће захваљујући тим средствима бити помогнуто још 50 до 60 задруга у Србији.

Рок за подношење пријава је 24. мај.

Највећи износ бесповратних средстава за новоформиране земљорадничке и пољопривредне задруге износи 7,5 милиона динара, а за старе земљорадничке и пољопривредне задруге 15 милиона.

Такође, највећи износ предвиђен за туристичке, занатске и социјалне задруге износи 7,5 милиона динара.

„Ово је четврта година нашег анагажовања да задруге у Србији заживе изнова и иде све боље. Тренутно је око 900 нових задруга формирано у Србији. С обзиром да се 100 задруга годишње гасило, 900 нових обећава да задругарски дух није угашен.

Обећава да полако прихватмао савремене европске трендове, јер задругарство је европски концепт, намењен пре свега малима у пољопривреди, који имају и уситњен посед“, рекао је Кркобабић Танјугу.

Иначе, 1,7 милијарди динара је до сада бесповратно додељено за 152 задруге широм Србије.

На овом конкурсу средства се могу искористити за набавку животиња, опреме и механизације, као и изградњу нових смештајних капацитета набавком монтажних објеката – типских кућа, брвнара, вајата, бунгалова, по принципу кључ у руке, летњиковаца, набавка опреме за забавни парк за децу – љуљашке, клацкалице, пењалице, кућице за децу и остало, као и припремни грађевински радови који су у вези са постављањем монтажних објеката.

Кркобабић истиче да задруге имају за циљ да мале произвођаче учине глобалним произвођачима и да њихов производ стигне у продавницу и да буде наплаћен.

Објашњава да је циљ задруге да помогне прозвођачу код репроматеријала, припремних радова, од произовдње до пласмана, да се бави истраживањем трзизшта, утврђивањем квалитета, затим за трансфер знања и технологије и друго, а све како би се повећали приноси и зарада пољопривредника.

Истиче да у Србији има 570.000 пољопривредних газдинстава, са у просеку 2,1 чланом по домаћинству, као и да су носиоци тих домаћинстава стари у просеку око 62 године.

„Од тога само 106.000 уплаћује доприносе за ПИО“, навео је за Тањуг министар за бригу о селу.

Говорећи о данас објављеном конкурсу који предвиђа пола милијарде динара за задруге, истиче да држава никада није на такав начин кренула да помаже пољопривреднику.

Кркобабић је позвао и задруге са територије КиМ да конкуришу и изразио очекивање да да бар две задруге добију та средства од државе.

Напоменуо је да конкурс обухвата и задруге са територије града Београда, с обзиром да у околини престонице има скоро 140 села.

Министар је истакао да конкурс предвиђа још једну новину, а то је да су обухваћене и задруге које у опису својих делатности имају и бављење сеоским туризмом.

Додаје да су у комисији углавном представници Одбора за село САНУ.

Тако ћемо добити још 50 до 60 фабрика под отвореним небом“, нагласио је Кркобабић.

Програм и образац пријаве се могу преузети на сајту Министарства за бригу о селу www.мбс.гов.рс.

Извор: Танјуг

Фото: Влада Србије