Насловна ТЕМЕ ПОВРЋЕ КАКО ЗАУСТАВИТИ НАЈЕЗДУ ЗЕМЉИШНИХ ИНСЕКАТА: Гранулама на напаснике

КАКО ЗАУСТАВИТИ НАЈЕЗДУ ЗЕМЉИШНИХ ИНСЕКАТА: Гранулама на напаснике

558
Фото: Adobe Stock

Када крене вегетација, буде се и штетни инсекти који се најчешће хране кореном гајених биљака. Они су зиму провели на пољу, сакривени плитко у земљи или ушушкани испод лишћа и остатака из претходне вегетације. Пошто је повртарска производња скупа, а апетит ових ситних прождрљиваца завидан, њихову бројност ваља смањити на самом почетку вегетације.

Међу инсектима су најчешћи и најбројнији жичари, прате их грчице, подгризајуће совице, ровци, али и други. Инсектицида, који се једним именом зову земљишни, а који ефикасно сузбијају ове штеточине, има пуно. Али, немају сви дозволу за коришћење у повртњацима. Рећи ћемо на чију помоћ баштовани могу рачунати.

Ни системици нису без мана

Сви инсекти који зиму проводе у земљишту могу ефикасно да се униште гранулираним инсектицидима који се уносе у земљу пре сетве или расађивања. Али, пре избора препарата треба знати да постоје две групе земљишних инсектицида које се међусобно разликују по начину деловања. То су системични и контактни инсектициди. Они имају заједничку особину – производе се у облику гранула које се уносе у земљиште помоћу одговарајуће опреме или ручно.

Када је реч о ефикасности, предност ваља дати системичним инсектицидима на бази фората, хлорпирифоса и тербуфоса (Пиринекс 10-Г, Радар версус Г, Галитион екстра, Примидекс, Примидекс форте, Фури гео, Ровоцид, Сатурн тера…). Биљке их из земљишта усвајају кореном и заједно с водом и хранљивим материјама спроводним ткивима транспортују навише, тако да извесно време штите и њихов надземни део, првенствено од лисних вашију које не заобилазе ниједно поврће. 

Мамци за пужеве голаће

У пластеницима и топлим лејама штете од пужева голаћа сваке вегетације су велике. Често знају да потпуно униште поврће, цвеће или расад. Мали сиви пуж голаћ (Deroceras reticulatum) дуг је свега 5 до 7 милиметара. Неких година, на сваком квадратном метру зна да их буде их више од стотину, и у стању су да за кратко време обрсте све у пластенику.

Сузбијају се готовим мамцима који се растуре по целој башти, посебно по стазама и местима на којима се пужеви скривају. Мамке ваља посути и у каналиће, ископане споља, око пластеника. Пошто мамци нису увек на „дохват руке“, а пужеви морају нешто да једу, треба им удовољити и пружити храну коју воле, а које увек има у шпајзу, кухињи или шупи. Можда вам није познато да ове мале прождрљивце привлачи мирис јабуке, кромпира и шаргарепе. То ваља искористити и од овог поврћа направити мамке.

За припрему мамака поврће ваља опрати, најбоље неком грубом четком која ће оштетити љуску, тако да се мирис брже шири. Затим, исећи га на мање делове, средину мало издубити и у њу усути по неколико милилитара течног инсектицида Месурол ФС-500. Мамци се поређају дуж направљених стаза. „Третман“ траје десетак дана, при чему се сваки трећи дан мамци обнављају. Сва досадашња истраживања су показала да пужеви најрадије једу мамке од јабука, па њима треба дати предност.

Али, и поред много добрих особина, они имају и недостатке. По правилу, отровни су и ризични за ручно расипање. Због системичности, ниво остатака у биљкама, посебно у производњи раног, младог поврћа као што су лук или кромпир, неприхватљиви су. Дакле, треба избегавати њихову употребу у раном поврћу.

Значајан недостатак системика је то што га биљке брзо усвајају, при чему у земљишту, у зони кореновог система, остаје релативно мала количина препарата, често недовољна да у потпуности заштити и сâм корен, а камоли надземни део.

Фото: Adobe Stock

Слаба растворљивост у води

Контактни гранулирани инсектициди нашли су ширу примену у заштити поврћа, али и они имају недостатке. Највећи је што не сузбијају надземне штеточине, пошто их биљка не усваја из земљишта. Иако на први поглед ово делује као мана, у већини случајева је предност, јер се приликом примене оваквих инсектицида, који по правилу делују контактно и инхалационо (испаравањем у земљишту), посебно у раној производњи, у биљкама се не могу наћи ни у траговима.

Због потребе да се старијој генерацији земљишних инсектицида на бази фенитротиона и хлорпирифоса смањи отровност, а продужи заштитни ефекат, последњих година све чешће се користе гранулирани инсектициди новије генерације који сузбијају скоро све врсте земљишних штеточина уз још дуже деловање, које, у зависности од примењене количине, износи и до 90 дана од дана уношења у земљу (нпр. активна материја тефлутрин – препарат Форс 0,5 Г).

Важна особина сваког земљишног инсектицида је слаба растворљивост у води, због које се слабо испира у дубље слојеве земљишта, па су семе и корен дуже заштићени. Битно је и да се препарат чврсто веже за честице земље и задржи активну материју на месту примене, у зони око семена или корена. Када се гранула удаљи, више нема заштитна  својства за ту биљку.

БИЉНИМ ЕКСТРАКТИМА ПРОТИВ ШТЕТОЧИНА

Осим гранулама – хемијским инсектицидима, семе и младе биљке поврћа од штетних инсеката могу се заштитити и препаратима на бази биљних екстраката. Реч је о препаратима Маска и Маска герм који носе ознаку еко производ, а производи их домаћа компанија Морфо. Маска је прородни производ „направљен“ од млевеног кукуруза, ароматизованог мирисима црног лука, целера и листа першуна, не садржи пестициде, тешке метале, нема каренцу, а одбија најштетније инсекте који живе у земљишту. Користи се тако што се разбаца по целој површини и обрадом унесе у земљиште, или се депозиторима убаци у зону редова. За примену није потребна никаква заштитна опрема.

Маска герм је концентзровани мацерат црног лука, целера и першуновог листа, истих својстава као маска, а примену ја нашла у заштити семена од штеточина и птица.

С. Мујановић

Добро јутро број 575 – Март 2020.