Насловна АРХИВА KRAJEM SEPTEMBRA U SELENČI: Forum organske poljoprivrede

KRAJEM SEPTEMBRA U SELENČI: Forum organske poljoprivrede

Органски произвођачи у Србији биће први спремни за заједничку пољопривредну политику ЕУ

424

Zajednička poljoprivredna politika Evropske unije, jedna od temeljnih evropskih politika, doživljava promene da bi poljoprivrednicima bila korisnija, a njene procedure jednostavnije. U tom značajnom poduhvatu učestvuje i Srbija, odnosno novosadska firma „InoSens“, koja realizuje projekat RECAP – Personalizovani javni servisi za podršku uvođenja CAP-a (zajedničke poljoprivredne politike).

Pošto se RECAP odnosi i na proizvođače organske hrane, biće predstavljen u Selenči, 29. septembra, na Forumu organske poljoprivrede, kojem će prisustvovati poljoprivrednici, predstavnici udruženja, instituta, univerziteta, firmi i organizacija iz Srbije, regiona, Slovačke, Mađarske, Ukrajine, Moldavije i drugih evropskih zemalja. Biće to prilika da se poljoprivrednici upoznaju s velikim projektom u kojem učestvuje „InoSens“, zajedno sa firmama i agencijama iz Grčke, Španije, Litvanije, Velike Britanije i Belgije.

To je projekat koji se sprovodi u okviru EU programa podrške e-upravi do oktobra 2018. Osnovna ideja na kojoj se zasniva RECAP jeste da razvoj novih tehnologija, mahom baziranih na sistemima daljinskog upravljanja, može da unese brojne pogodnosti u poljoprivredni sektor, a naročito kada je u pitanju sprovođenje zajedničke poljoprivredne politike EU .

Reč je  o aplikaciji koja prikuplja podatke od poljoprivredika i stručnih službi, agencija za agrarna plaćanja, ministarstava i drugih institucija u celoj Evropi. Poljoprivrednici će uneti podatke koji će im pomoći da imaju uvid u to što rade tokom cele godine ili nekog relevantnog perioda.

U ceo sistem uneta su pravila tako da će poljoprivrednici imati u aplikaciji šta sve treba da unesu, počevši od površine na kojoj proizvode, ako je reč o biljnoj proizvodnji, ili broja grla, ako je reč o stočarskoj. Uglavnom, biće dobijeni veoma precizni podaci koji će doprineti smanjenju visokih troškova nadležnih javnih službi ali i pojednostavljenju propisa čija primena neretko predstavlja poteškoće za poljoprivrednike.

Cilj je da se olakša sprovođenje zajedničke agrarne politike, a i Srbija je jadna od zemalja u kojoj će biti sprovedene određene aktivnosti, doduše sa malo izmenjenim planom pošto mi nemamo CAP.

Srbija je jedna od zemalja koja može da dokaže da su ovakvi projekti održivi jer kada uđemo u EU, moći ćemo da pokažemo kroz aplikacije i aktivnosti koje su sprovedene da možemo da primenimo CAP i bićemo u mogućnosti da ga lakše uvedemo. Naši projekti se zasnivaju na tehnologijama satelitskih snimaka i odnose se na izradu softvera, platformi koje sabiraju te podatke, sređuju ih za korisnike, odnosno poljoprivrednike.

Primećeno je, naročito kod organskih proizvođača, da im  dokumentacija i dokument menadžment predstavljaju poteškoće, iznova i iznova svake godine moraju da šalju istu papirologiju. To im oduzima vreme, a aplikacija će im omogućiti jednostavniju komunikaciju sa nadležnim organima. Vodiće i dnevnik rada u koji će unositi sve što kupuju, sve impute, datume  kupovine i slične podatke.

Pilot-aktivnosti su započete i „InoSens“ će biti u kontaktu sa više od 70 poljoprivrednika, mahom organskih proizvođača, ili onima koji su u procesu konverzije. RECAP će omogućiti jednostavniji proces subvencionisanja organske poljoprivrede.  

S. Gluščević

Dobro jutro broj 557 – Septembar 2018.