Насловна ТЕМЕ ПЧЕЛАРСТВО Краљице кошница се у Илићеву крунишу

Краљице кошница се у Илићеву крунишу

НЕОБИЧАН ПОСАО БРАЋЕ ВАСИЉЕВИЋА

920
Foto: Biljana Nenković

Иван и Бобан Васиљевић из села Илићево код Крагујевца имају једну од највећих оплодних станица, не само у Србији  него и у Европи, са 1.200 оплодњака у којима већ двадесет година производе пчелиње матице.

Производња пчелињих матица захтева висок степен стручности и знања, те се мало произвођача у Србији усуђује да гаји матице за тржиште. Ретки међу њима су браћа Иван и Бобан Васиљевић из села Илићево код Крагујевца. Због бизниса с матицама, као и због производње меда у сопственом пчелињаку, напустили су послове у граду.

Васиљевићи имају једну од највећих оплодних станица, не само у Србији, него и у Европи, са 1.200 оплодњака. Томе су посвећени двадесетак година и прво што ће вам рећи јесте да ово није лак посао и да  производња матица захтева велико знање.

Матице с педигреом

Матице се развијају у оплодњацима. То су посебни дрвени сандуци. Ливаде у домаћинству Васиљевића су их пуне.

– Свако оплодиште има осам одељења с по једном матицом, која се обележава посебним фломастером. Одатле се обележена матица стави у посебан кавез. Уз њу се стави и шест живих пчела, које је чувају, хране и греју док путује у свој нови дом и тако може да издржи недељу дана. Матица мора да има целу селекцију линије. Гледа се на пет година од бабе матице, преко ћерке, па унуке и надаље – објашњава Бобан Васиљевић.

Добра матица траје три године

– Производња матица почиње када се пчеле и природно роје, а то је у Србији и на Балкану у периоду багремове паше. Битно је да се квалитетно обаве припреме и стручни радови. То подразумева висок квалитет одгоја матичњака, односно жирева, где матице долазе да се излегу и иду на спаривање. Поента је да се спаре са што већим бројем трутова, како би биле што квалитетније и како би што дуже трајале и очувале стање друштва у будућим кошницама – каже Иван Васиљевић.

Посао у оплодишту почиње већ у априлу, а производња у мају. Циклус се обнавља сваке недеље, како би се до краја августа завршила целокупна припрема матица за тржиште.

  • Једна добра матица траје у просеку три године, и то у стандардним кошницама. После треће године мора да се замени, евентуално после друге. То кажем без обзира на то што производимо матице и што често чујемо причу да сваке године треба да се матица мења. Не! Већ треба трећину матица заменити прве године, другу трећину друге године, а остатак треће године. То је довољно да би пчелињак могао да пружи максимум што се тиче матице. Матице у пчеларству користе пчелари за обнављање пчелињих заједница. Она је душа и краљица кошнице и од њеног квалитета зависе приноси меда и квалитет пчелињих производа. Оне стварају јака друштва да бисте имали добар принос – објашњава Иван, који је и сертификовани предавач у СПОС-у.

You need to be logged in to view the rest of the content. Please . Not a Member? Join Us