Насловна ТЕМЕ ЛЕКОВИТО И ЗАЧИНСКО БИЉЕ ЛЕК С ЉУТОГ КРША, А ИЗ БАНАТА: „Далматино мелеми“ стижу из Панчева

ЛЕК С ЉУТОГ КРША, А ИЗ БАНАТА: „Далматино мелеми“ стижу из Панчева

750
Bottle of essential oil with herbs on white background

Пише: Зорица Драгојевић

Замирисало је далматинско смиље банатском равницом. Изникло из љутог крша, донето из Скрабина, са слапова Крке, да лечи и ране и душе Панчеваца. Донела га је Радмила Рашковић, бежећи од рата, чувала као суво злато и преточила у мелеме, да њима оживи сећање на родни крај и на претке који су га генерацијама користили. И тако читавих двадесет и пет година. Помагала је људима, производила за породицу и пријатеље, а пре четири године одлучила је да то чудо природне лековитости понуди и купцима. Од тада „Далматино мелеми“ путују широм Србије.

– Из Скрабина смо избегли давне 1995. године. Пут нас је довео у Војводину, у Панчево. Ту смо остали и ту живимо већ 26 година. У избегличкој колони били смо супруг, ћкерка и ја, док је син рођен овде. Тада сам као највећу реликвију са собом носила смиље, рецепте мојих предака и оно знања што је остало у глави – прича с осмехом Радмила, задовољна што је живот, ипак, пружио другу шансу и што је ту шансу знала да искористи.

Смиље за ране, лаванда за нерве

Данас је често на релацији Србија – Далмација, и не жали се, воли равницу, али у души су маслине, мирис мора, камен и лаванда.

– Мајка и две сестре живе и даље у Далмацији. Волим маслину, камен, море, смиље, лаванду. Рођењем смо окружени маслињацима, лековитим биљем, специфичним за тај кршевити крај. Смиље је у том нашем кршу заступљено осамдесет посто и расте, буквално, из камена. Најквалитетније је ако расте у оскудном земљишту и тад има права лековита својства. Радили смо анализе у Загребу, које су показале да смиље с крша има изузетну лековитост, док ово индустријско, које нарасте и до два метра висине, није тако квалитетно – објашњава госпођа Рашковић која је занимање за лековито биље показала од малена.

Каже да је од старина тако, да преносе једни другима знање. Увек су на њиховим прозорима биле посуде с лековитим биљем у маслиновом уљу. Смиље је стављано на ране, док је лаванда лечила нервне проблеме и утицала позитивно на сан. Све те биљке којима су се лечили њени преци, користила је и користи и сама, преточила их је у мелеме и серуме и осавременила паковање, како би купцима било пријемчивије, прича Далматинка из Панчева, не желећи да ода вековне рецепте. Открила је таман толико да се зна који мелем и тинктура помаже којој болести.

Рецепти тајна, делотворност очигледна

– Све су то породични рецепти, у Далмацији вековима коришћени. Овде је то мало другачије, смиље се није користило, а ни маслиново уље квалитета који ми производимо. Од давнина су те биљке стављане у хладно цеђено маслиново уље, држане на сунцу 45 дана, а затим коришћене. Чврсти мелем од смиља настао је пре тридесет и пет година када се у мојој породици појавио проблем са псоријазом. Тим мелемом се псоријаза доводи под контролу. Осим у служби здравља, показао се одлично и у служби лепоте. До пре пар година све што смо правили, припремали смо за породицу и пријатеље, а пре четири године почели смо да производимо и за продају – каже Радмила, наводећи да није нимало лако шетати по кршу и брати смиље и да га је потребно много да би се добио сам један литар етеричног уља.

– За један литар етеричног уља смиља потребно је хиљаду килограма цвета. То је етерично уље, а потапањем смиља у хладно цеђено маслиново уље добија се мацерат који мора да одстоји 45 дана на сунцу, како би смиље испустило своја лековита својства и како би се добио квалитетан мелем. Осим мелема и тинктура, производимо и хладно цеђено екстра девичанско маслиново уље, које добијамо из наших маслињака. Производња је еколошка јер користимо само стајско ђубриво за ђубрење. Маслине се цеде на 26 степени у дестилерији и то је хладно цеђено уље ,где се добија мање уља, али је квалитет много бољи. Најновија истраживања показала су да је уље најквалитетније када је плод још зелен, тад има највише антиоксиданата – самоуверена је Радмила, свесна квалитета својих производа.

Чистач јетре и крвних судова

Како би добила што већу концентрацију лековитих састојака из листа маслине, Радмила то ради помоћу алкохола. То су алкохоли од 60 до 70 посто који хладно извлаче лековитост из листа. Лист остаје сув и, кад се тако ради, лековитост биљке далеко је већа. Иако је лист маслине добар и када се од њега кува чај, ту се лековитост губи у кипућој води. Тако добијена тинктура листа маслине ношена је у Француску и Хрватску, где су истраживања показала да је ова смеса одлична за чишћење јетре, за крвне судове, висок притисак, регулише шећер, добра је за уништавање разних вируса, чисти холестерол, даје организму енергију.

Тинктура против кашља

Тинктура од листа ловора је као и тинктура од листа маслине – хладно цеђена. Ловор је, по речима Радмиле Рашковић, добар за дисајне органе, кашаљ, пушачки кашаљ, чисти синусе и изузетно је добар за уринарне инфекције.

Серум за подмлађивање коже

Серум од самониклог смиља подмлађује и попуњава боре, елиминише подочњаке, флеке, ожиљке, упале и бубуљице, активира колаген, затеже кожу, чисти поре.

Мелем за псоријазу, екцем, лишајеве

Мелем, направљен од самониклог смиља, лаванде, кадуље, брнистра, смречка, столисњака, руса и јасмина користи се за кожне проблеме, као што су псоријаза, екцем, дерматитис, лишајеви, све врсте рана и бол у мишићима.

Како се користе тинктуре

Тинктуру листа маслине најбоље је користити пола сата пре оброка, три пута дневно. То је препорука, мада се може користити и после оброка. У кафену кашичицу се накапа тридесет капи и попије. Уколико неко има проблема с алкохолом који се налази у тинктури, не може да га свари или су у питању деца, најједноставније решење је у топлу воду накапати тридесет капи, сачекати два минута да алкохол испари и попити. Исти поступак је и с тинктуром ловора.