Насловна ТЕМЕ ПЧЕЛАРСТВО MALA ŠKOLA PČELARSTVA DOBROG JUTRA (21): Kako dodati mladu maticu

MALA ŠKOLA PČELARSTVA DOBROG JUTRA (21): Kako dodati mladu maticu

Благовременом заменом старих матица младим обезбеђујемо снажне пчелиње заједнице, отпорне на болести и доприносимо да се приноси на пчелињаку знатно повећају

589
Foto: Adobe Stock

Uzgoj matica vrlo je važan posao, od kojeg zavisi budućnost čitave pčelinje zajednice. Međutim, prilikom smene stare matice, neveštim dodavanjem mlade, čitav trud može biti uzaludan, ako ona ne bude primljena. Zato, evo nekih iskustava i ideja kako to što uspešnije učiniti.

Pre svega, treba se uveriti u to da je košnica u koju želimo da dodamo maticu stvarno obezmatičena, i naravno, bez neoplođene matice. Postoje i drugi uslovi na koje treba obratiti pažnju. Prilikom medobranja društvo lakše prihvata maticu. U vreme obilnog unosa zajednica buja i izvodi mlade matice, pa je ovakvo okruženje pčelama savim prirodno za prihvatanje dodate matice. Zato, ako nema stvarnog prirodnog unosa nektara, treba ga simulirati prihranom.

Dati pčelama vremena da se priviknu

Takođe, treba dati pčelama vremena da se priviknu na novu maticu. Ako smo nestrpljivi, one će se od „uljeza“ zaštititi uklupčavanjem. Svako prekomerno uznemiravanje može da isprovocira pčele na odbrambeno ponašanje, a tada je gubitak neminovan. Zato je možda važno zapamtiti iskustvo i savet jednog dugogodišnjeg pčelara koji se trudi da par dana posle dodavanja matica otputuje na godišnji odmor, a kada se vrati, proverava kvalitet legla mladih, primljenih matica. Na taj način postiže obostranu korist: i on se odmori i pčele se odmore od njega i njegovog zavirivanja u košnicu.

Kako dodati mladu maticu? Postoji čitava lepeza raznih uspešnih načina, od kojih se mnogi mogu naći u literaturi: od obične kutije od šibica i komada novinske hartije do jednostavnih Batlerovih kaveza. Ovde ćemo pomenuti neke, u našim krajevima ne tako uobičajene.

Među evropskim pčelarima, na malim pčelinjacima, uobičajeno je da se posle pronalaženja stare matice, od društva formira mala zajednica sa svega pet ramova: tri rama pčela i legla svih uzrasta i dva rama hrane. Takva zajednica odnosi se par metara dalje od osnovnog društva i tu stoji 24 sata. Za to vreme sve stare pčele vraćaju se u osnovno društvo, a u novom ostaju samo mlade. Tada se mlada matica daje direktno među populaciju vrlo mladih pčela koje će brzo biti spremne da je prihvate.

Primeri iz Francuske, Austrije, Amerike

U nekim krajevima Francuske uobičajeno je da se matica jednostavno pusti kroz leto u košnicu. Ona tu ulazi ili slobodna ili se transportni kavez delom u kome je čep od pogače samo zavuče u leto, pa kada pčele pojedu čep, oslobode maticu i ona mirno uđe u košnicu.

U Australiji, neki pčelari najčešće menjaju matice jednostavnim uvođenjem matičnjaka u vrh medišnog nastavka. Tokom obilnog medobranja i s praktično mirnom pčelom, ova metoda će uzrokovati da stara matica bude smenjena novom na način koji u svemu odgovara prirodnoj tihoj smeni.

Jedan od često praktikovanih načina u našim krajevima je i da se matica pre dodavanja blago namaže medom. Američki pčelari koriste Scrive metodu, koja se sprovodi tako što se nova matica u trenutku uvođenja premaže matičnim mlečom. Ova metoda se pokazala takođe efikasna za uvođenje neoplođene matice.

Uvođenje u kesici od hartije daje izvanredne rezultate. Potrebno je staviti 35 do 50 pčela u kesicu veličine 20x15cm i žustro potresti tridesetak sekundi. Ovako napravljeno mikro-društvo zujaće kao obezmatičeno društvo. Sada se može staviti matica među njih, zatvoriti vrećica i umetnuti između dva rama. Pčele će za nekoliko sati progristi papir, osloboditi sebe i maticu.

Transportni kavez

Takođe je moguće koristiti transportni kavez za uvođenje matica. U tom slučaju, treba pustiti pčele pratilje i kavez začepiti sa strane pogačom, fiksirati ga između dva plodišna rama pošto su izbušene male rupe (1 ili 2mm) na čepu od pogače. Pčele će hteti da pomognu matici da se oslobodi, grickajući pogaču. Kavez se može izvaditi kada se uveri da je uspelo prihvatanje.

Mnogi pčelari uvode matice direktno, bez bilo koje zaštitne mere, ako poleganje nije prestalo. Ovo takođe može da se uradi i s neoplođenim maticama: one se daju nezaštićene direktno u veštački roj, načinjen tri sata ranije.

Za matice koje su provele nekoliko dana u transportnom kavezu postupak je drugačiji. Mada ovaj metod nije savršen, njihovo prihvatanje je najbolje posle oslobađanja u plodištu i smeštanja u drugi kavez, kavez – poklapač, od žičane mreže približnih mera 10x8cm i dubine 1,5cm.

Sličan način dodavanja je i sa zamreženim kavezom, poklapačem, u koji se pušta matica, a koji prelazi ivicu rama. Slobodni deo se ispunjava pogačom, tako da je pčelama potrebno dva do tri dana da pojedu svu hranu i tada oslobode maticu.

Ovo su, za sada, samo neke ideje koje nije teško primeniti. Blagovremenom zamenom starih matica mladim obezbeđujemo snažne pčelinje zajednice, otporne na bolesti i doprinosimo da se prinosi na pčelinjaku znatno povećaju, što sve čini da pčelarenje bude zaista zadovoljstvo.

prof. D. Kreculj

Dobro jutro broj 579. – Jul 2020.