Насловна ТЕМЕ ПЧЕЛАРСТВО МАЛА ШКОЛА ПЧЕЛАРСТВА „ДОБРОГ ЈУТРА“ (3): Кошница примерена природном станишту пчела

МАЛА ШКОЛА ПЧЕЛАРСТВА „ДОБРОГ ЈУТРА“ (3): Кошница примерена природном станишту пчела

625

Главни и најважнији алат без којег се не може замислити пчеларење је кошница. Као и саму вештину узгоја пчела,  и кошницу су људи вековима развијали и усавршавали, стварајући при томе читаву лепезу различитих типова и њихових варијетета. Кошница која се у савременом пчеларству сматра светским стандардом је Лангстрот-Рутова (ЛР), док на нашим просторима преовлађују још и три друге: полошка, Дадан-Блатова (ДБ) и Алберти-Жнидершићева (АЖ). Последња је заступљена и у две врло сличне варијанте: класична АЖ и Алберти-Жнидершићева-Гром (АЖГ), са малом разликом у димензијама рама.

Било који тип кошнице да је у питању, да би омогућавао добре услове за живот пчела, а и угодан рад пчелара, потребно је да задовољава неке основне захтеве.

Пре свега, то треба да буде станиште примерено природном начину живота ових инсеката. Пчела у природи живи у шупљинама, градећи више паралелних воштаних сатова, уских и високих. Своје потомство, легло, узгаја у њиховим доњим деловима, ближе отвору кроз који улази свеж ваздух. Залихе хране сакрива на супротној страни, у горњем делу саћа, далеко од улаза и могућих пљачкаша – других пчела, оса и стршљенова.

Кошнице из групе настављача, ЛР и ДБ, у том погледу су најпримереније. Оне се састоје од већег броја рамова смештених у телима, наставцима. Рамови се улажу  од горе. Доње тело чини плодиште и у њему матица залеже, док су горњи наставци медишни и служе за одлагање резерви хране, као у природи.  За разлику од ЛР кошнице, која има три тела са по десет једнаких рамова, код ДБ кошнице плодиште чини дванаест већих рамова, док су два медишна наставка знатно мањих дименезија.

Услов за угодније пчеларење

А када се определи, тада пчелар почетник треба на пчелињаку да има само један тип кошница. Разни типови представљају тешкоћу због различитих величина рама. Као и у индустрији, и овде су стандардизација и типизација један од услова за једноставан, лак и угодан рад. Пчеларење и треба то да буде.  

Оба типа имају са доње стране дрвени или жицом замрежени под, подњачу, док горе кошницу од падавина штити лимом опшивени кров. С обзиром на то да је наставке и полунаставке могуће једноставно надограђивати у висину колико то пашни услови захтевају, једна од битних особина кошница настављача је њихова неограниченост. Такође, у ЛР кошници користи се свих 30 рамова истих димензија, па је лако манипулисање, легло се може преносити и у медишне наставке проширујући простор за залегање матици у плодишту. С друге стране, ДБ полумедишта дају знатно брже зрео мед за центрифугирање с обзиром на то да су полунаставци плићи па пчеле мед брже поклопе, а такође и мед високог квалитета јер се у полурамовима никада не изводи легло. Ово је веома битно код багремове паше.

Алберти-Жнидершићеве кошнице, АЖ и АЖГ, кошнице су намењене првенствено за павиљонски начин коришћења, погодне за уградњу у возила. Састоје се од плодишног и медишног дела са рамовима једнаких димензија. За разлику од кошница настављача, они се не улажу од горе, већ се увлаче са задње стране кошнице, где се налазе врата са хранилицом. С обзиром на то да су махом уграђене у возила, иделане су за селеће пчеларење јер не захтевају никакво паковање, утовар и истовар. Такође, пошто су обично постављене у два реда, горњи и доњи, зимовање је лакше јер већа маса друштава зимује у једном простору. Није на одмет споменути ни лакшу заштиту, бојење, пошто се боји цело возило, а не свака од кошница понаособ са свих страна, као код настављача. Наравно, ове кошнице су ограничене запремине, што током јаких паша представља посебан проблем за пчелара.

Кошница полошка је изузетно једноставне конструкције. То је дрвени сандук, сличан сандуцима за оружје, у који је постављено обично 20 рамова врло великих димензија. Ова кошница није толико распрострањена, нити се користи у интензивном пчеларењу. Главна предност јој је што се лако транспортује и ради око ње. Посебно је погодна за старе пчеларе пошто се ради са рамом, а не са наставком, па се може угодно радити и у седећем положају. Мане су јој што заузима доста простора на пчелињаку и што у току зимовања клубе мора да се креће хоризонтално за храном, што је пчелама неприродно. Ипак, са рамом висине 30 центиметара, медна капа је довољно велика да здрава заједница може добро да презими. Ради добијања јаких производних друштава, обично се користи у двоматичном систему.

Пчелар почетник треба да сам одабере тип кошнице који ће му највише одговарати. Зато је потребно добро упознати све особине разних типова кошница, детаљно се информаисати о свим предностима и манама код будућих колега, али и из литературе. Не треба да збуни чињеница да сваки пчелар уз обиље аргумената тврди да је управо тип са којим он пчелари најбољи тип кошнице. Нема најбоље ни најгоре кошнице, свака има својих предности и мана, на пчелару је да процени која ће му бити најпогоднија.

Д. Крецуљ, проф.

Добро јутро број 561 – Јануар 2019.