Насловна ТЕМЕ ПЧЕЛАРСТВО MALA ŠKOLA PČELARSTVA DOBROG JUTRA (32): Paketni rojevi

MALA ŠKOLA PČELARSTVA DOBROG JUTRA (32): Paketni rojevi

675
Silhouette of happy young beekeeper working in the field of yellow flowers on sunset

Piše: prof. Dejan Kreculj

U zemljama s razvijenom pčelarskom industrijom, poput SAD, u krajevima s toplom klimom uzgoji se velika količina matica i radnih pčela koje se, kada zima prođe, dostavljaju na sever, u predele gde je prezimljavanje pčelinjih društava teško i neizvesno.

Bujanje zdravih pčelinjih društava uz povoljne pašne uslove vodi ka neminovnom javljanju prirodnog nagona za umnožavanjem koji se ostvaruje kroz rojenje. To je iskonski nagon za održanjem koji je loš po prinose jer se takva društva usredsređuju isključivo na pripreme za odlazak, ne donoseći med.

Osim toga, razlozi rojevnog raspoloženja mogu da budu i premalo prostora za širenje legla u plodištu, onemogućavanje mladim pčelama da izlučuju vosak, premali medišni prostor za skladištenje nektara, nedovoljna ventilacija košnice ili pak previsoka temperatura u njoj. Zato je radi suzbijanja ovakvog raspoloženja zajednice potrebno pre svega blagovremeno zameniti stare matice mladim iz društava koja nisu sklona ovoj pojavi, a takođe i osigurati u košnici dobru ventilaciju, blagovremeno proširiti kako plodišni tako i medišni prostor, dodavati satne osnove na izgradnju, osigurati povoljnu temperaturu pa i izmeštati okvire s poklopljenim leglom iz plodišta u medište ili u slabiju zajednicu.

Šta je paketni roj?

Osim uobičajenih pčelinjih proizvoda – meda, polena, propolisa i voska – paketni rojevi su kod nas još uvek retki na tržištu. U zemljama s razvijenom pčelarskom industrijom, poput SAD, koje su i geografski veoma velike, oni su blagodat koja omogućava da se u krajevima s toplom klimom uzgoji velika količina matica i radnih pčela koje se, kada zima prođe, dostavljaju na sever, u predele gde je prezimljavanje teško i neizvesno. Za transport se koriste posebne kutije, paketi, pa otuda i naziv paketni roj.

Šta je paketni roj? To je veštački napravljen roj od mlade, selekcionisane matice kojoj su dodate pčele bez ramova. Na taj način moguća je veoma laka manipulacija i transport jer se ne prevoze ni ramovi ni vosak, pa je težina manja oko pet puta. Znači, nema potrebe za učvršćivanjem ramova koji bi se u transportu pomerali niti opasnosti da se u toplom prevoznom sredstvu saće sroza i uništi pčele. S druge strane, s obzirom na to da se ne prenosi saće, nema ni prenosa zatvorenog legla, a s tim ni bolesti niti varoe koje mogu biti u njemu. Korišćenjem paketnih rojeva izbegava se problem nekompatibilnosti karakterističan za tržište rojeva – kod nas uobičajeno na pet ramova (tri s leglom i dva s hranom) – gde je presudno da i prodavac i kupac imaju isti tip košnica.

Svaki „paket” 1,2 kilograma

Matica s rojem i hranilicom smešta se u posebno napravljenu kutiju koja je u stvari široki okvir, čije su bočne stranice zamrežene. Ovim je ostvarena čvrstoća odlična ventilacija, tako da se roj može transportovati i do pet dana bez posledica. Matica se smešta u kavez koji se komadom žice okači tako da bude u sredini budućeg roja. Posebno napravljeni veliki levak postavlja se u otvor sa gornje strane paketa i kroz njega stresaju pčele. One ne moraju biti iz istog društva, ali je bitno da ih bude 1,2 kilograma, koliko je kod nas ustaljena težina. Za merenje se koristi obična kuhinjska vaga kojom je potrebno utvrditi prethodnu težinu, kako bi se izmerila neto težina pčela. Zatim sledi stresanje pčela i, kada se postigne težina, postavlja hranilica sa sirupom i paket zatvara.

Tokom transporta, ma koliko on bio kratak, pčele će se uznemiriti pa, kada tovar stigne na odredište, treba ga ostaviti na nekom prohladnom mestu. Za naseljavanje paketnog roja moguće je upotrebiti praznu košnicu u kojoj su ramovi sa satnim osnovama, ali neće biti loše ako se među njima nađe i neki izvučeni ram, a posebno je lepo ako ih dočeka i ram s hranom. Pre otvaranja roj kroz mrežicu treba oprskati vodenom prskalicom i stresti na dno paketa. Kavez s maticom treba izvaditi i ukloniti čep kojim je bilo blokirano šećerno testo, da bi ga pčele očistile i oslobodile maticu. Zatim treba izvaditi hranilicu i paket staviti u prazan prostor nove košnice. Naseljavanje treba raditi pred veče jer tada temperatura opada, a pčele imaju dovoljno vremena da se tokom noći rašire po košnici ne izlećući do jutra.

Ove rojeve treba negovati na isti način kao i one „ubrane“ u prirodi ili zbirne rojeve, što se prvenstveno odnosi na to da ih treba prihranjivati sirupom kako bi se razvili, izgradili saće i obezbedili zalihe hrane. Par dana nakon formiranja obavezno treba iskoristiti priliku za izuzetno efikasno čišćenje od varoe, dok još nema zatvorenog legla.