Насловна ТЕМЕ ПЧЕЛАРСТВО МАЛА ШКОЛА ПЧЕЛАРСТВА ДОБРОГ ЈУТРА (49): Oчувати зимски мир пчелињака

МАЛА ШКОЛА ПЧЕЛАРСТВА ДОБРОГ ЈУТРА (49): Oчувати зимски мир пчелињака

517

Једна од изузетно важних потреба пчелињег друштва током зиме јесте очување мира на пчелињаку. Тада пчеле не напуштају своје станиште, сем на кратко, када су временске прилике повољне за прочисни лет. То је врло важно и може се са сигурношћу тврдити да од овога зависи презимљавање и успешност целе наредне године. Зашто је мир тако преко потребан?

Пише: проф. Дејан Крецуљ

При сваком, па и најмањем узнемиравању, пчеле инстинктивно узимају мед. Оне то чине вероватно због тога да, ако би их околности приморале да напусте кошницу, понесу нешто хране са собом за почетак, док не изграде свој дом на другом месту. Током лета то редовно раде приликом изројавања, што запажамо код пчела у ројевима које не убадају јер су им пуни медни желуци. Зими је инстинкт исти, али је оваква реакција опасна и може да буде кобна.

Штете од насртљивих кокоши

Мада је мед идеална храна и свари се готово у потпуности, ако су узнемиравања пчела честа, и та мала, неапсорбована количина меда може да се у толикој мери нагомила, да изазове поремећај метаболизма. Ако су још и временски услови за прочист ретки, а спора ноземе готово да има свуда где има и пчела, ето великих проблема. Све ово штетно ће утицати на пчеле: смањиће се њихов број, пролећни развој биће слаб што, и поред могућих добрих пашних услова, резултира неуспехом следеће сезоне.

Пчеле у нормалним условима у зимском клубету узимају мед. Спољни омотач клубета чине махом млађе пчеле, са добро очуваним длачицама на телу, што доприноси топлотној изолацији и у додиру су с медном капом. Клубе је у сталном превирању. Спољашње пчеле проводе извесно време на површини, а потом их одмењују оне које су се „огрејале“. При томе узимају мед и дају га осталим пчелама у унутрашњости клубета.

Зимски мир пчела могу првенствено да наруше домаће животиње. Ако се пчелињак налази негде у делу економског дворишта, а није ограђен, тада кокоши, налетањем на кошнице, као и друге животиње чешкањем и лупкањем око кошница, неминовно узбуђују пчеле. То је посебно изражено код кокоши које су навикле да се око кошница могу увек наћи избачене мртве пчеле.

Значај ограде и страшила за птице

Оне се и по зими склањају под постоља и одатле чекају када ће након прочиста пчеле почети са чишћењем подњача. Неке пчеле излећу и односе угинуле далеко, али много их остане и у околини. Ако је још и пред кошницом остало снега, па се с прочиста нешто пчела смрзне падајући на њега, довитљиве коке знају да је ту место где има сласне хране. Добро је што покупе, али знају и да кљуцају по лету и самом телу кошнице јер чују да у њој шушкају некакве бубице. Зато пчелињак треба оградити, а најбоље је наћи му мирно место још за лепих дана.

И птице могу да наруше зимски мир пчела, налећући на кошнице и кљуцајући по наставцима. Врапци и сенице знају да посете лета и покупе избачене мртве пчеле, али су зато детлићи права мора. Њихово кљуцање је управо с циљем да дођу до презимљујућих инсеката, па не праве разлику међу њима. Осим што упропасте пчелиње друштво, чине велику штету јер оштрим кљуном знају да веома оштете дрвене наставке кошница, кљуцајући на местима где належу један на други и тако их упропасте. С обзиром на то да су птице корисне, а многе и под заштитом, не треба их убијати, већ поставити нешто што ће их ефикасно одбијати.

Некада су се користиле траке од старих касета за видео рикордере, али их је нова технологија потиснула и тешко да се могу наћи. Зато уз мало стрпљења црне траке које ће лепршати на ветру можемо да направимо и од врећа за смеће, којих има у скоро свакој продавници. Уз то, потрудимо се и да гладне птице одмамимо на другу страну, тако што ћемо направити хранилицу. Препуни су часописи и странице интернета разних хранилица и кућица за птице, али пчелар треба да је практичан. Уместо свега тога, комад сланине или лоја треба пробушити и учврстити, омотати, жицом па окачити на неку грану коју мачке не могу да дохвате. Чим понестане хране у пољу, птице ће прићи насељу и пронаћи овакву хранилицу, а неће ићи на пчелињак. Исто се може направити ако се нешто свињске масти помеша са семенкама сунцокрета, прекрупом или сличним семеном и стави у плетени пластични џак за кромпир или јабуке. Ово не треба да је велико, тек прегршт или десетак центиметара у пречнику. Тако окачену хранилицу птице ће радо посећивати, остављајући пчеле на миру