Насловна ТЕМЕ ЗДРАВА ХРАНА МИКРОЗЕЛЕНИШ У НАШИМ КУХИЊАМА: Kорак даље од клице

МИКРОЗЕЛЕНИШ У НАШИМ КУХИЊАМА: Kорак даље од клице

655

Пише: Светлана Мујановић

Чувена изрека великог античког лекара Хипократа – нека храна буде лек, данас се све чешће чује јер људи све више воде рачуна о здрављу. Тако се у свету развијају нове технологије производње биљака. Међу њима је најраспрострањенија производња микрозелениша (mikrogreen) који се промовише као права суперхрана. То је поврће које се гаји (од 10 до 14 дана) док у потпуности не развије прве или друге листове.

Микрозелениш је млада биљка јестивог поврћа и лековитог биља, на један корак даље од клица. Микроповрће је препуно корисних материја, које помажу код излучивања отрова из организма и у јачању имунитета. Узгој је веома једноставан и може се одвијати чак и на прозорској дасци. Бере се одмах изнад тла, а конзумирају се листови и стабљике. То је суперхрана, има заштитини омотач, пун витамина и нутријената. О томе колико је микрозелениш здрав и користан у кухињи говори и чињеница да је био укључен у јела многих кувара још од 80-их година прошлог века. Истраживања су показала да микроповрће има од четири до 40 пута више витамина и хранљивих материја у односу на њихове “зрелије колеге”.

Зашто треба да се гаји и конзумира микроповрће када постоје макси рођаци?

Одговори су једноставни. Може се посејати велики број биљака на малом простору, мало кошта, а не захтева пуно времена за узгој, одлично је решење за модерне породице које немају времена ни простора за већу башту. Потребни су само светлост, два плитка контејнера, филтрирана вода, семе намењено органској производњи и топла просторија и имаћете свеж зелениш за салату, сендвиче или супу на дохват руке. Добија се једноставно, треба само да се густо посеје, добро залије, чека да никне, па кроз 10 до 15 дана сече и користи. Садржи лако сварљиве витамине, минерале и фитонутријенте који су здрави и укусни, а имају и занимљиву боју и облик. Има хрскаву структуру и примамљив изглед, те се може користити као украс.

Наравно, микрозелениш има бројна лековита својства: микробосиљак је прави избор за људе који имају проблема с варењем, микрослачица помаже онима који пате од бронхитиса, а цвекла би требало обавезно да се нађе на менију оних који пате од малокрвности. Микрозелениш је одличан начин да се исхрана обогати природним концентратом лековитих материја, витамина и минерала.

Као и код класичног поврћа, богатство витамина и минерала и код микроповрћа зависи од врсте. Истраживања су показала да ова нежна биљчица поседује све минерале и витаминие које садржи велика биљка, и то у истој количини.

ЦВЕКЛА

Богата је витамином Ц, А и К и гвожђем, магнезијумом и калцијумом. Због интензивне боје, одличан је избор за салате и за украшавање јела. Има благ, нежан укус, налик спанаћу и даће аутентичан изглед свакој салати.

ГРАШАК

Изданци грашка су слатки, хрскави, освежавајући, укусни, баш као млад грашак. Чак их и птице воле. Дају егзотичан укус салати, куваним јелима и месу. Садрже протеине, угљене хидрате, витамин Ц, Б1, гвожђе, цинк и магнезијум.

КЕЉ

Има благ, сладак укус, сличан као друге купусњаче, те је добар избор за салате и друге прилоге уз разне врсте меса. Богат је витаминима Ц, А и К, калцијумом, манганом и фолном киселином и одлична је превентива за канцер.

КАРФИОЛ

Има благ укус и користи се за салате и као декорација чорбама. Карфиол је богат витамином Ц, такође, поседује велику количину влакана, витамина А, фолне киселине, калцијума, калијума и селена који са витамином Ц служи за јачање имуног система.

БРОКОЛИ

Из здравствених разлога вредно је укључити га у исхрану. То је суперхрана, богата гвожђем, минералима, витамином А и Ц. Као и слачица, садржи сулфофран који је добар за превенцију рака. Поред салате, може се убацити у јела с тестенином, али и у чорбе и супе.

БЛИТВА

Микроблитва има оштар укус, користи се за салате и сендвиче, али и као декорација готовим јелима и предјелима. Богатством хранљивим материјама, блитва је права суперхрана која благотворно делује на здравље. Садржи висок ниво витамина Ц, К, Е, бета-каротена, калцијума, мангана и цинка.

ЦРВЕНИ КУПУС

Слаткастог је укуса и занимљиве боје, одлично иде уз гриловано и печено поврће. Истраживања су показала да микроцрвени купус може да смањи холестерол, као и ризик од кардиоваскуларних болести, те га је препоручљиво да га једу сви који су на дијети. Црвени микро купус издваја се по томе што има највећу концентрацију витамина Ц, а богат је и витаминима Е и К.

КЕЛЕРАБА

Келераба се издваја од другог микрозелениша по занимљивом изгледу – има љубичасте стабљике са зеленим лишћем, те даје јелу аутентичан изглед. Поред тога, додаје се у јела због нежног укуса и текстуре. Калцијум, фосфор, калијум, цинк, гвожђе, магнезијум, каротен, хлорофил и аминокиселине у овом микроповрћу даће снагу и окрепити организам.

СЛАЧИЦА

Истраживања су показала да слачица смањује стопу рака бешике, црева и плућа. Богата је магнезијумом, гвожђем, калијумом, калцијумом, цинком, бета-каротеном и хлорофилом. Жута микрослачица има врло јак укус који подсећа на рен. Користи се као прилог главном јелу, предјелу и у свим зеленим салатама.

БОСИЉАК

Веома је атрактиван и има суптилан укус и арому, али није за мешане салате. Одличан је за јела с парадајзом, белим и црним луком или сиром. Добра и маштовита замена на капрезе салати за босиљак с великим листовима, а они мало креативнији могу га користити и у коктелима као што је мохито и мартини. Обилује витаминима А, К и Ц, калцијумом, фолатима, гвожђем, али и омега-3 масним киселинама.

РОТКВИЦЕ

Препоручују се као прво поврће почетницима у овој производњи. Клијају брзо, потребно им је између осам и 10 дана, и у хладним, и у топлим условима. У том стадијуму ово микроповрће је хрскаво и љуткасто. Може се користити у салати или у предјелима од рибе и меса, као атрактиван и здрав украс. Старије ротквице могу се додати у супу. Микроротквице имају висок проценат витамина, минерала и антиоксиданата и добре су за превенцију рака, баш као и броколи, јер садрже и фолну киселину, витамин Б6, рибофлавин, бакар и манган.

РУКОЛА

Расте у медитеранској регији, а популарна је као зачин још од доба Римљана. Једна је од најпопуларнијих врста микроповрћа, те су кувари прво почели да користе баш њу у припреми јела. Даје оштар, пикантан шмек који оживљава благ укус другог поврћа. Мала величина је чини идеалним јестивим украсом на пици, омлетима и тестенинама или на врху грилованих плодова мора и живине. Љуткаст укус микроруколе одлично се слаже с парадајзом, маслинама, луком, цвеклом, лимуном, орахом и сиревима, посебно пармезаном, моцарелом или козјим сиром.