Насловна АРХИВА MIRIS LETA – Avgust u breskviku

MIRIS LETA – Avgust u breskviku

425

Zbog sve veće potražnje za svežim plodovima breskve stručnjaci savetuju da se puna pažnja posveti berbi. Od načina kako je ona sprovedena dosta zavise kvalitet, dužina čuvanja i transport plodova do potrošača. I najmanji propust može da umanji upotrebnu vrednost plodova i obezvredi ceo godišnji trud uložen u proizvodnju.

Pažljiva berba

Na organizaciju berbe utiče i zastupljenost sorti, pre svega prema vremenu sazrevanja. Tom prilikom valja imati u vidu da potrošači uglavnom vole krupne, aromatične i lepo obojene plodove. Naime, plodovi rastu sve do dostizanja odgovarajuće zrelosti pa se preranom berbom umanjuje prinos.

 KRATKO ČUVANJE    

Breskva ima plodove sa veoma kratkim komercijalnim rokom trajanja. Prema navodima stručnjaka,  sezona prodaje, odnosno potrošnje donekle se može produžiti čuvanjem plodova u hladnjači. U zavisnosti od sorte, stanja zrelosti i uslova, ono može potrajati dve do šest nedelja. U tom pogledu najbolje su se pokazale  sorte veoma kasnog zrenja, čije se meso ne odvaja od koštice.

Breskve neravnomeno sazrevaju i na jednom stablu skoro uvek ima plodova različitog stepena zrelosti. Beru se u više navrata, tako da se u svakom biraju oni koji imaju odgovarajuću krupnoću, boju i zrelost. Posle prve probirne berbe stabla se rasterećuju, a preostali plodovi na njima nastavljaju rast, imaju više svetlosti, odnosno postaju krupniji i dobijaju osobine svojstvene sorti. Zbog toga se i u narednim berbama može očekivati dobar kvalitet.

Povećanje sočnosti i razvoj aromatskog kompleksa tipičnog za sortu su neki od znakova za početak berbe breskve. Tom prilikom valja imati u vidu da su procesi zrenja veoma brzi, naročito u vreme visokih temperatura, zbog čega je poželjno da se plodovi uberu pre nego što se pojave prvi znaci smekšavanja.

Berba sa što manje oštećenja   

Prilikom berbe treba nastojati da se ne povredi pokožica plodova. Svako mehaničko oštećenje stvara uslove za razvoj bolesti i brže propadanje plodova. Takođe, tokom ovog posla oštećene, prezrele i omekšale breskve valja odvojiti, jer su podložne brzom kvarenju, koje može da pređe na zdrave plodove. Pored toga, važna je i uloga ambalaže. Ona treba da doprinese očuvanju kvaliteta plodova.

Najbolje je da se berba obavlja po hladovini, u ranim prepodnevnim ili kasnim popodnevnim satima, ili tokom prohladnih dana. Suviše zagrejani plodovi brzo gube čvrstinu, skloni su propadanju i teže podnose transport. Način na koji će se raditi dosta zavisi od namene plodova.

S. Malinović

Dobro jutro broj 556 – Avgust 2018.