Насловна ТЕМЕ ЗЕЛЕНИЛО Мирисно вам и срећно било пролеће

Мирисно вам и срећно било пролеће

790
Фото: Adobe Stock

Како ће ваше двориште изгледати током читавог лета зависи од избора цвећа и од тога како сте формирали слободне површине на почетку сезоне. Леје су увек згодан начин да украсите двориште. Раније су се формирале само уз тротоаре и стазе, а данас стручњаци из области хортикултуре и пејзажне архитекте препоручују да пустите машти на вољу. Могу се правити у скоро сваком делу врта, на травњацима, око стабала….

Какву комбинацију цвећа ћете одабрати и како ћете обликовати леје у двориштима, зависи од конфигурације терена, састава земљишта, али и од стила у коме је направљено двориште и кућа. Леје се препоручују, јер их је лако направити и још лакше одржавати.

Фото: Pinterest

Традиционалан стил- зачињен маштом

Хит овог пролећа су двобојне леје, које су већ традиционалне у нашим двориштима, али нешто другачијег концепта. „Немојте се зачудити ако вам кажемо да двобојне леје са само две врсте цвећа могу да изгледају атрактивно и модерно. Цвеће које бирате не мора бити исте висине. Комбинујте, рецимо, беле лале и љубичасти „дан и ноћ“. Оваква леја даје ефекат као да је у њој неколико врста цвећа. Са пинк лалама садите плави споменак или незаборавак. Ако направите ову леју спасићете се од претераног плевљења корова, јер је споменак одлична покривач тла. Ниске беле раде различитих, нежних нијанси комбинујте са шареним лалама и добићете неодољив спој, каже дипл. Инж. пејзажне архитектуре Магдалена Ненковић.
Савет је да обе одабране врсте цветају у исто време. Ако нисте сигурни у свој избор или вам се неке врсте, једноставно не допадају, најбоље је да једна од њих буде покривач тла, који је једнобојан.

„Могу се комбиновати бела и зелена боја. На пример, беле петуније и зелени покривач тла- курика, која може бити јапанска, широколисна или кинеска курика. Бела и зелена боја дају осец́ај лакоц́е и миран и свеж изглед. Занимљив становник двобојних леја може да буде и мало зимзелено жбуње или вишегодишње биљке у комбинацији са сезонским, пролећним цвећем. Неке од њих цветају у различитим периодима, што ће омогућити непрекидан и интересантан изглед, додаје Ненковић.
Са ноћурком комбинујте шта вам је воља, саветују стручњаци, јер је један од занимљивијих покривача тла. Има снажан корен и полеглу стабљику. Велики цветови су јаке жуте, црвене или беле боје. Занимљиво је да се цветови отварају по облачном времену или увече, због чега с правом и носи име- ноћурак. Цвета током целог лета и веома је подесна за леје. Наравно, не захтева много неге, а у комбинацији са још једном врстом летњег цвећа одужује се невероватним призорима у двориштима.

Геометрија у лејама

Леје више не морају да буду правоугаоне, односно да се простиру дуж ивичњака. Напротив, добро их је прилагодити терену и самом дворишту. Па чак могу да се праве у било ком делу травњака, ако се то естетски уклапа са остатком дизајна.
„Добар пример су леје у парку Ђурђево брдо у Јагодини. Овај „рецепт“ може да се препише за дворишта која имају падине. Леје су формиране у слободном простору на косинама и око стабала. То је одлично решење, јер простор око дрвећа увек остане неискоришћен. За ове леје треба бирати цвеће које добро подноси сенку, каже Магдалена Ненковић.

Леје, дакле, могу бити кривудаве, у облику троугла, полукруга или неправилне геометрије. Најважније правило и препорука је да пре него што пободете ашов у травњак и почнете да копате, прво направите скицу и добро премерите. „Раскопани травњак ћете тешком муком вратити у првобитно стање, додаје Магдалена.

Фото: Pinterest

Модернистички стил

За пролећне леје не мора се нужно бирати цвеће, већ украсне траве, папрати, украсно поврће. Предност овог концепта је што ће дизајнирана леја трајати од пролећа до касне јесени, са различитим варијететима, али ће увек деловати свеже.
„Између ограде и тротоара, на пример, можете посадити плаву и још једну врсту украсне траве. Можда и три- четири врсте. Нови трендови намећу нам посипање шљунка у једном делу леје. Тада биљке још више долазе до изражаја. Лаванда је стандардно добра за леје и може се комбиновати за још једном „зеленом врстом. Између њих можете такође посути ситан шљунак и добити медитерански стил баште“.
„Новина, коју препоручујем је садња еквисетума. То је нова врста за љубитеље сведено уређених башта модерног дизајна. Идеална је за садњу поред водених површина или елемената у дворишту. Расте и до 120 центиметара у висину. Цвета у априлу и мају. Веома ефектно делује ако је засадите у чеоном углу леје. У истој леји можете посадити украсно поврће и зачинске биљке. Ова комбинација иначе је последњих неколико година популарна. Не даје можда жељени колорит, али зато чаробно мирише. На располагању су рузмарин, нана, матичњак, украсни лук и све што вам чини задовољство и чији мирис вам не смета, каже дипл. Инж. Магдалена Ненковић.

Препорука стручњака је да овог пролећа осветлите своје леје приземним, соларним светиљкама, које нису превише скупе. Тако ће оне и у вечерњим сатима изгледале атрактивно. Они који немају двориште нека припреме саксије и прозорска окна. Са двобојним комбинацијама улепшаће свој поглед на свет.

„Играјте се бојама, облицима и иновацијама. Мирисно вам и срећно било ово пролеће“, поручује Магдалена.

Б. Ненковић

Добро јутро број 575 – Март 2020.